Júliusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,1 százalék volt, 2007. júliushoz viszonyítva pedig 6,7 százalékkal növekedtek az árak – közölte a KSH. Mind a havi, mind az éves ütem megegyezett az előző hónapban mérttel. A maginfláció viszont tovább gyorsulva elérte a 6 százalékot. Idén, az első hét hónapban, átlagosan 6,8 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
Egy hónap alatt – 2008. júniushoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,7 százalékkal csökkentek, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 11,4 százalékos árcsökkenése és a többi élelmiszer 0,7 százalékos átlagos árnövekedése következtében. Utóbbi azt mutatja, hogy még mindig emelkedő a cikkcsoport ártrendje. A legnagyobb mértékben a szolgáltatások árai emelkedtek (0,9 százalék), ezen belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 7,9 százalékkal kellett többet fizetni. A cikkcsoporton lehet a legjobban lemérni, hogy a külső inflációs nyomásnak vannak-e másodlagos hatásai. Míg korábban visszafogottan drágultak a szolgáltatások, a mostani megugrás már jelezheti az infláció beragadását.
Átlag felett drágult a háztartási energia (0,8 százalék), ezen belül a távfűtés díja 3,4 százalékkal nőtt. Szintén átlag feletti áremelkedés volt megfigyelhető a szeszes italok, dohányáruk (0,6 százalék) és az egyéb cikkek körében (0,3 százalék). Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 1,1 százalékkal nőtt. A ruházkodási cikkek esetében a nyári kiárusítások következtében 3,5 százalékos árcsökkenés volt megfigyelhető. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, az árcsökkenésben már jelentős szerepe lehet a beerősödő forintárfolyamnak is.
2007. júliushoz viszonyítva az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 12,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult az étolaj 85,5, a liszt 45,7, a száraztészta 24,2, a tej 22,8, a sajt 20,5, a tojás 20,2, a sertéshús 18,9 és a kenyér 18,3 százalékkal. A háztartási energia átlagot meghaladó 11,8 százalékos áremelkedésén belül, a vezetékes gáz ára 17,7 százalékkal nőtt. Az átlaggal megegyező mértékben drágultak az egyéb cikkek (6,7 százalék) árai, ezen belül a járműüzemanyagok ára 16,0, a gyógyszer, gyógyáru 2,4 százalékkal növekedett. A szeszes italok, dohányáruk (6,2 százalék) és a szolgáltatások (4,6 százalék) árnövekedése az átlagosnál alacsonyabb volt. A tartós fogyasztási cikkek (1,1 százalék) és a ruházkodási cikkek (0,2 százalék) körében árcsökkenés következett be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.