A nyári szabadság letelte után mindenki tanulni fog, csaknem 220 ezer tanórát tartanak szerte az országban a kis- és középvállalkozásoknál dolgozóknak – tájékoztatta lapunkat Kiss Csaba, a Humánerőforrás-programok Irányító Hatóságának szakmai tanácsadója. Az I. Nemzeti fejlesztési terv Humánerőforrás-fejlesztési operatív programjánál (HEFOP) a maradványösszeg egy részére kiírt, 3.4.1-es számú pályázatuk (VG, június 18., 5. oldal) 487 nyertesének ugyanis gyorsan kell cselekedni, mert az év végéig le kell zárniuk projektjüket.
Hasonlóan a korábbiakhoz, a pályázat ismét rendkívül sikeresnek bizonyult: a nagy érdeklődés miatt a kiírást ezúttal is fel kellett függeszteni a beadási határidő lejárta előtt. Így is több mint 900 pályázatot adtak be a kis- és középvállalkozások, s a nyertesek között összesen 3,87 milliárd forintnyi támogatást osztottak szét.
A nagy érdeklődés is azt bizonyítja, hogy Magyarországon a kkv-k komolyan veszik a náluk dolgozók képzését és továbbképzését – hangsúlyozta az irányító hatóság szakembere. „Hajlok arra a véleményre – tette hozzá –, hogy akármennyi ilyen pályázatot hirdetünk, mindig idő előtt fel kell függeszteni, és mindig többszörös lesz a támogatási kérelem.” Ráadásul jó néhányan ismételten pályáztak, ez arra vall, hogy magasabb szinten folytatják tovább ezt a munkát.
A korábbiakhoz hasonlóan a legtöbben Közép-Magyarországról jelentkeztek most is. A hat konvergenciarégió közül Észak-Magyarországról és Észak-Alföldről érkezett a legtöbb támogatási kérelem, a fejlettnek számító Nyugat- és Közép-Dunántúlról lényegesen kisebb volt az érdeklődés. A hat hónapra jutó átlagos óraszám 124 óra. A legnagyobb óraszámú képzés 950 óra, a legkisebb 40. A legkapósabbnak a nyelvi, a vezető-, a vállalkozások működésével kapcsolatos, illetve az informatikai képzések bizonyultak.
A nagyvállalatoknál a nyelvi mellett még a vezetőképzés iránt mutatkozott kiemelt érdeklődés, ugyanakkor csak kevesen igényeltek támogatást az EU-sra, valamint a munka- és egészségvédelmire, továbbá a környezetgazdálkodást érintőkre. Előfordulnak egy-két fős, de 300-400 résztvevős képzések is. A legtöbb nyertes a 6-8 millió forintos támogatási kategóriából került ki, a maximálisan elnyerhető 50 millió forintot vagy az ahhoz közelítő összeget csak néhány projektgazda kapta meg.
A nyertesek közül többen már el is kezdték a projektvégrehajtást. A kiíró Nemzeti Fejlesztési Ügynökség – tekintettel a kivételes helyzetre – lehetővé tette, hogy a pályázók a postára adás után azonnal elindíthatták a tanfolyamokat. A kedvezményezettek zöme szeptembertől indítja a munkahelyi képzési hajrát.
A mostanihoz hasonló pályázat jövőre várható, a támogatási igények automatikus elbírálásával összekapcsolva.
A mostanihoz hasonló pályázat jövőre várható, a támogatási igények automatikus elbírálásával összekapcsolva. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.