Dan Botănoiu, a mezőgazdasági termelők országos szövetségének (FNPAR) ügyvezető igazgatója szerint a pékipari vállalatok jelenleg 0,35 lejt kínálnak a termelőknek a búza kilogrammjáért, ami jelentős csökkenés a tavasszal ajánlott 0,9 lejhez képest, a kenyér ára mégsem csökken.
Marcel Cucu, a mezőgazdasági termelői egyesületek ligájának (LAPAR) elnöke viszont úgy véli, hogy a búza olcsulását soha nem követte azonnal a péktermékeké, különösképpen nem a kenyér árának csökkenése, annak ellenére, hogy a kenyér eladási árának mintegy 60 százalékát éppen a búza teszi ki. Arról nem is szólva, hogy a kenyér árát más költségek is befolyásolják, mint például az alkalmazottak bére vagy pedig a közüzemi költségek.
A pékipar vehemensen védekezik. Viorel Marin, az országos malom- és pékipari egyesület (ANAMOB) elnöke kijelentette: egyelőre szóba sem kerülhet az új búza ára, hiszen az új búzát csak 30–50 nappal az aratás után lehet majd kenyérkészítésre használni. – Csak szeptemberben derül majd ki, hogy mennyi, pékiparban felhasználható búza van Romániában, és hogy annak mennyi lesz az ára – mondta. Hozzátette: a valós árat befolyásolja majd a szomszédos országok búzatermése is, Ukrajna ugyanis már bejelentette, hogy az idén jelentős mennyiségű búzát exportálna.
További részletek a Szabadság cikkében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.