A cég saját számításai alapján próbálta meg rekonstruálni a dollárban megjelenő monetáris tömeg alakulását, és arra a következtetésre jutott, hogy a legutóbbi három hónapban mindössze 2,1 százalékos – éves rátára átszámolt – ütemben növekedett az M3 mutató.
Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi infláció ütemétől is jelentősen elmaradt a pénzmennyiség bővülése, ami reálértéken véve csökkenésnek felel meg.
A Federal Reserve még 2005-ben jelentette be, hogy megszünteti az M3-as mutató rendszeres közzétételét, ami 2006 tavaszán be is következett. Azóta elemzők és a pénzügyi szektorban tevékenykedő cégek másodlagos adatok felhasználásával próbálják meg rekonstruálni a „monetáris massza” alakulását.
A szóban forgó adat közlésének megszüntetését a Fed azzal indokolta, hogy annak tartalma elavult, a bejelentés után azonban interneten nyomban elindultak a spekulációk, amelyek szerint azonban az amerikai jegybanki intézmény valójában el akarta kerülni, hogy a befektetői szféra pontos láthassa, ha a Fed nagy horderejű intervenciós vagy stabilizációs műveleteket vagy mentőakciókat hajt végre. Az év elején még közel 20 százalékos éves rátán álló pénzmennyiség-növekedés hirtelen, drámai lassulására – sőt reálértelemben negatívba fordulására – a Lombard Street vezető közgazdásza is jobbára csak találgatásokkal válaszolt. Gabriel Stein – a Telegraph által idézett nyilatkozatában – arra a következtetésre jutott, hogy a potenciális hitelfelvevők vagy nem tudnak, vagy nem akarnak kölcsönöket igényelni. Bármiként legyen is – véli a brit lap – a fordulat nehéz ősz előjelének ígérkezik.
Különösen veszélyessé teszi a helyzetet, hogy az amerikai gazdasági szereplők összességét rekordszintű adósság terheli, ezen belül a háztartásoknak – az elkölthető jövedelmekhez viszonyított – fajlagos adósságszintje a 70-es évekhez képest megduplázódott. A Michigan Egyetem által számított fogyasztói bizakodási index az – az utoljára az 1980-as recesszió idején tapasztalt – mélyponton van, ha pedig ez a fogyasztásban is erősebb esést vált ki, akkor az amúgy is nehéznek ígérkező idei ősz akár egy lefelé tartó spirál bevezetője is lehet az amerikai gazdaságban – figyelmeztet a Telegraph gazdasági szemleírója. Arról nem szól sem a lap, sem a Lombard Street közgazdásza, hogy az amerikai pénzellátás szűkülése-szűkítése milyen kapcsolatban van a dollárnak az utóbbi időben megfigyelhető erősödésével, illetve – ha tudatos lépésről van szó, akkor – mennyiben tekinthető a dollár védelmében hozott intézkedésnek, és ennek milyen hatása lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.