BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újra lehet jelentkezni

Alap-, egységes, osztatlan képzések, illetve felsőfokú szakképzések esetében 1633 szak közül választhatnak azok, akik pótfelvételizni szeretnének, a diplomások számára pedig 576 mesterképzést hirdettek meg az egyetemek, főiskolák. A legtöbb helyen csak költségtérítéses képzésre lehet jelentkezni, de – főleg a mesterképzések, illetve a felsőfokú szakképzések között – találhatók államilag támogatott szakok is. Az intézmények általában több diákot keresnek esti, illetve levelező tagozatra, de szép számmal felvesznek nappalira is.
A költségtérítéses képzések ára nagyon változó, intézményenként, képzési szintenként, szakonként, munkarendenként – a levelező általában olcsóbb – jelentős különbségek vannak. Főleg a főiskolákon találni olyan helyeket, ahol félévenként 100-200 ezer forintba kerül a tanulás, de például az Apor Vilmos Katolikus Főiskola számos szakára „csupán” 90 ezer forintot kell fizetni. A nagyobb intézményekben ennek az összegnek általában a többszörösét kell szemeszterenként átutalni.
A rendkívül keresett Budapesti Corvinus Egyetem alkalmazott közgazdaságtan szakára félévenként 195 ezer forint a belépő. Az egészségügyi képzések rendkívül drágák: az orvosnak, fogorvosnak, gyógyszerésznek tanulóknak általában 500 ezer és egymillió forint közötti összegre kell számítani; aki pedig a fővárosi Semmelweis Egyetem osztatlan képzésű nappali tagozatára jelentkezik, annak 1 386 442 forintot kell leszurkolnia.
Pótfelvételizni csak egyetlen felsőoktatási intézmény egy szakára lehet, s azok pályázhatnak augusztus 13-ig, akik ez év tavaszán nem jelentkeztek vagy sehova sem vették fel őket. Az eljárás díja ötezer forint. Külön vizsgát persze nem kell tenni, a korábban szerzett pontokat veszik alapul. Aki most is kudarcot vall, annak csupán fél évet kell kihagynia, a februári keresztféléves képzésnél ugyanis újra próbálkozhat.
A felsőoktatási intézmények pótfelvételire hat-hétezer helyet hirdettek meg. S miután az első körben a mintegy 97 ezer pályázóból csaknem 81 ezer bejutott valamelyik intézménybe – tehát mindössze 16 ezer volt a sikertelenek száma –, így az idén tíz diákból kilenc egyetemistának vagy főiskolásnak mondhatja majd magát. ABCs

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.