A gyanút egy nemrég ismertté vált eset megerősítette. Az immár 1800 milliárd dolláros szinten álló központi valutatartalékainak kezelését a kínai kormány egy, erre a célra életre hívott hatóságra bízta, amelyet külföldön „Safe” rövidítés (State Administration of Foreign Exchange) néven ismernek.
Az intézmény az év elején átvett Costa Rica kormányától 150 millió dollár értékű államkötvényt, ami részét képezte egy tavalyi kormányközi megállapodásban elhatározott tranzakciónak. A külügyminiszteri szintű egyezmény szerint Peking összesen 300 millió dollár összegű állampapír vásárlását helyezte kilátásba a közép-amerikai államnak, és folyósít egy 130 millió dolláros, vissza nem térítendő segélyt. A megállapodás feltétele volt, hogy Costa Rica kormánya – 63 év után – megszakítja a diplomáciai viszonyt Tajvannal és a Kínai Népköztársasággal lép hivatalos kapcsolatokra.
Az egyezménynek - a Financiala Times szerint - volt olyan kikötése, hogy a latin-amerikai állam titkosan kezeli a megállapodás részleteit, ezek azonban mégis kiszivárogtak. Peking és a tajvani kormány már korábban is folyósított hiteleket, illetve fejlesztési segélyeket, amelyekkel igyekeztek kisebb országokat maguk mellé állítani. A nyugati fővárosokban most azt firtatják, hogy a „Safe” által kezelt hatalmas dollár-tételeket milyen egyéb célokra használja majd fel a kínai kormány.
Az intézmény – egyes hírek szerint – az irányítása alá tartozó hongkongi érdekeltségeken keresztül máris szerzett kisebb részvényhányadokat olyan társaságokban, mint a BP, a Total vagy néhány ausztrál bank.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.