A megmozdulások szervezői Samak Sundaravej kormányát szeretnék megbuktatni, ehhez szerdáig 1 millióra szeretnék duzzasztani a tűntetők számát. Bonyolítja a helyzetet, hogy időközben a miniszterelnökkel szimpatizálók külön demonstrációkat indítottak, ezek azonban a Neue Zürcher jelentése szerint feloszlottak. Mint a svájci lap jelenti, a tüntetéssorozatban a hét elején következett be fordulópont, mert az összecsapásoknak először halottjuk is volt.
A kormány kihirdette a szükségállapotot, ezzel azonban nem tudta csillapítani a tiltakozó akciók hevességét. A hadsereg visszafogottságot tanúsít, nem alkalmaz erőszakot a tüntetőkkel szemben, és azt sem igyekszik megakadályozni, hogy a fővárost övező körzetekből nagyobb számban tóduljanak a megmozdulások helyszínére.
Ezt elemzők úgy értékelik, hogy a katonaság nem áll ki a támadások célpontjává tett kormányfő mögé. Az idegenforgalmi körzeteket – sem a fővárosban, sem a tengerparti vidékeken – egyelőre nem érinti a zavargások, a repülőtér is zavartalanul üzemel. A turizmusban átmenetileg fennakadások állhatnának be, ha a külföldiek biztonságát is veszélyeztető atrocitásokra kerülne sor. Az ágazat jelenleg 16 millió főt fogad évente, szerte a világból, és összesen 17 milliárd dollárnyi bevételt hoz évente az országnak.
Hosszabb távon azonban a szektor könnyedén ki tudna lábalni a válságból, mint tette azt az emlékezetes, 2004 decemberi szökőár után is. A rövid távú kilátásokat mindazonáltal rontja, hogy utóbb sztrájk-felhívások is elhangzottak, a hét közepétől a közalkalmazottak szüntetik be a munkát, a vasutasok megmozdulását a kormány – a résztvevők elbocsátásával – egyelőre vissza tudta szorítani. VGO
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.