Felfelé ível hazánkban a melegétkezési utalványok népszerűsége: 2003-ban még csak háromszázezer, idén már mintegy egymillió ember élt ezzel a természetbeni juttatással – derül ki a GKI és a Szonda Ipsos legfrissebb felméréséből. A hidegutalvány használata azonban csökkenést mutat, hiszen öt évvel ezelőtt 2,1 millióan, idén viszont már csak másfél millióan kapnak ilyen juttatást. Az étkezési utalványok forgalma ma már háromszázmilliárdos piacot jelent, amely fele-fele arányban oszlik meg a hideg- és a melegutalványok között.
A kutatás ugyanakkor arra is rámutat, hogy viszonylag zárt az utalványt használók köre. Legfőképpen ugyanis a felsőfokú végzettségűek, az irodai alkalmazottak, a szellemi foglalkozásúak, illetve azok a munkavállalók kapnak ételutalványt, akiknek a nettó fizetése 101 ezer és 150 ezer forint közé esik. A felmérésből az is kiderül, hogy hazánkban az utalványok összértéke mindössze 6,4 százalékát teszi ki az átlagkereseteknek.
Ezzel az aránnyal jóval elmaradunk az európai átlagtól. A listát meglepő módon Románia vezeti a maga 20,4 százalékával, őt követi Portugália 18,9 százalékkal, a sort pedig Németország zárja: ott mindössze három százalék körüli az étkezési utalvány részesedése az átlagkeresetből.
A magyarországi statisztika javítására a GKI azt javasolja, hogy a hidegétkezési utalványok adómentesen adható mértéke maradjon változatlanul hatezer forint, a melegjegyeknél viszont jövőre emeljék 13-14 ezer forintra az adómentes értékhatárt. Az előzetes számítások szerint ez maximum 3-4 milliárdos plusz terhet jelentene a költségvetésnek, az utalványos rendszerben résztvevők viszont mindenképpen jól járnának.
A munkavállalók azért, mert adómentesen juthatnak hozzá még több utalványhoz, amivel jelentősen csökkenthetik étkezésre költött kiadásaikat. Ugyancsak jól járnának az utalványbeváltó üzletek, éttermek is, hiszen a megnövekedett forgalomnak köszönhetően nagyobb bevételre tehetnek szert, és új munkahelyeket is tudnak teremteni. A munkaadó pedig viszonylag olcsón tudja támogatni dolgozója egészséges életmódját és takarékoskodását, amivel kivívhatja alkalmazottai elégedettségét és ezáltal hatékonyabb munkavégzését is.
A kormányzat ugyan az adómentesség garantálásával bizonyos áldozatot vállal a munkavállalók érdekében, cserébe azonban bezsebelheti az úgynevezett pótlólagos áfa-bevételeket. Arról nem is beszélve, hogy az utalványos-rendszer nagyban hozzájárul a gazdaság kifehéredéséhez is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.