Eszerint ugyanis hazánk egy év alatt kilenc hellyel került előrébb, és az 50. helyett immár a 41. helyen szerepel az üzleti környezet minőségét jelző, 181 országot felölelő listán. A jelentés többek között olyan tényezőket vesz figyelembe, mint hogy milyen nehézségekbe ütközik új vállalkozások indítása, vagy hogy mekkora adminisztrációs teher hárul a működő cégekre. A csütörtök délelőtt a Pénzügyminisztérium tárgyalójában bemutatott 2009-es jelentés a 2007. június 1. és 2008. június 1-je közötti időszakot veszi figyelembe. A tanulmány bemutatásán Simeon Djankov, a Világbank vezető közgazdásza hangsúlyozta: Magyarország a 13. helyen szerepel azon a listán, amely az üzleti környezetüket egy év alatt legnagyobb mértékben javító országokat veszi számba. Fontos tényező, hogy Magyarországon ma már sokkal könnyebb új vállalkozást indítani, és egyszerűbb lett a tulajdon bejegyzése is.
A vállalkozásokra háruló adminisztrációs teher értéke – akár pénzügyi értelemben is - felér egy adóreforméval – fogalmazott a tájékoztatón Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. Hozzátette: míg e teher a GDP arányában Magyarországon 6-6,5 százalékot tesz ki, addig az EU átlaga 3-3,5 százalék körül alakul. Az adminisztrációs teher lefaragása azért is fontos célkitűzés, mert magában az Unióban is elvárás, hogy az ilyen típusú terhelés 2012-ig 25 százalékkal csökkenjen.
A jelentés azt tükrözi, hogy Magyarország jó úton jár – vélekedett Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter is. A megvalósított egyszerűsítések fontos elemének nevezte a cégalapítás feltételeinek jelentős könnyítését, az elektronikus cégbejegyzés megvalósítását, az illetékek és egyéb követelmények csökkentését. Feladatul tűzte ki a folyamatok további egyszerűsítését, valamint azt, hogy a jogszabályok az állammal szemben is világos követelményeket támasszanak. Közölte: a jelenleg készülő, és hamarosan a T. Ház elé kerülő közigazgatási törvény módosítása fokozatosan felére csökkenti az eljárási határidőket a közigazgatásban, és az állami intézményekkel és hivatalokkal szemben is szankciókat fogalmaz meg arra az esetre, ha azok nem tartják be a „játékszabályokat”.
Az eseményen Veres János pénzügyminiszter leszögezte: a jelentés arról tanúskodik, hogy az utóbbi két évben foganatosított reformok eredményesek voltak, mégpedig úgy, hogy nem sodorták veszélybe a költségvetési egyensúly javításának célkitűzését sem. Hozzátette: a kormány a következő időszakban újabb jogszabályokkal kívánja a fekete- és szürkegazdaságot mind több adó- és járulékbefizetés teljesítésére szorítani. Szavai szerint ez a törekvés mutatkozik meg a holnap benyújtandó adójavaslatokban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.