A brüsszeli bizottság már a hét végén bejelentette, hogy belső vizsgálatot indított, miután egy brit laptól azzal keresték meg, hogy magukat üzletembernek kiadó újságírók információért pénzzel próbáltak megvesztegetni egy bizottsági alkalmazottat. A bizottság sem a tisztviselőt, sem a lapot nem nevezte meg.
A The Sunday Times című vezető vasárnapi lap azonban nyilvánosságra hozta, hogy saját, korrupciófeltáró célú féléves vizsgálódása keretében riporterei környékezték meg Fritz-Harald Weniget, Peter Mandelson kereskedelmi EU-biztos hivatalának igazgatói rangú tisztviselőjét. A brit EU-biztos német munkatársának illetékességi körébe tartozott a legutóbbi időkig egyebek mellett az unión kívüli beszállítók dömpingvizsgálata; e vizsgálatok eredményeként születtek döntések például büntetővámok érvényesítéséről.
A The Sunday Times két riportere egy lobbycég munkatársainak adta ki magát. Egy előkelő brüsszeli étteremben elmondták Wenignek, hogy hongkongi ügyfelük kínai bőrcipőket exportál az EU-ba, ám termékeit büntetővámok terhelik, és kedvezményes vámelbánásban szeretne részesülni. Sem az üzletember, sem a kínai cég valójában nem létezik.
A "lobbisták" 100 ezer euró (24 millió forint) "előleg" kifizetését ajánlották fel Wenignek. A tisztviselő ezt ott nem fogadta el, ám a beszélgetésről készült, a lap által szó szerint ismertetett hangfelvétel szerint azt javasolta, hogy a pénzt helyezzék el egy "nem használt, közös számlán", amely az ő visszavonulása után lesz hozzáférhető. Amikor a riporterek újból felvetették a kifizetés kérdését, Wenig azt mondta, hogy erre majd akkor térjenek vissza, ha "lesz eredmény".
A tisztviselő azonban később kiszolgáltatta az általa lobbistának vélt újságíróknak olyan kínai vállalatok adatait, amelyeket az unió várhatóan különleges vámelbánásban fog részesíteni. A brit lap szerint az információ "potenciálisan milliókat érhet" azoknak, akik e cégekkel állnak kereskedelmi kapcsolatban.
A Brüsszelben működő Brit Kiskereskedelmi Konzorcium igazgatója a The Sunday Timesnak azt mondta: Wenig eljárása bennfentes kereskedelemmel ér fel, és az európai kiskereskedelmi cégeket "fel fogja bőszíteni", hogy kereskedelmi titkok szivárognak ki a bizottságtól.
Peter Mandelson - aki korábban Tony Blair előző brit kormányfő közvetlen munkatársaként miniszteri tisztségeket töltött be, és a kormányzó brit Munkáspárt megreformálásának egyik fő ideológusa volt - "átfogó és alapos" vizsgálatot ígért az ügyben. Wenig a brit lapnak tagadta, hogy bármi szabályellenes cselekedetet elkövetett volna, és az általa kiszolgáltatott információkat "félig nyilvánosnak" minősítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.