Vincze László országgyűlési képviselő, a Kisgazda Polgári Egyesület megyei elnöke a gazdálkodókkal közösen tartott tájékoztatón Csongrádon elmondta: a magyar baromfiágazat az egyik húzóágazat a mezőgazdaságban, amely több milliárdos exportbevételt jelent évente.
"Évszázados hagyománya van a hízott-liba nevelésnek az országban, amely szinte kizárólag a máj előállításra szakosodott. A probléma Csongrád környékén kétszáz, a libaneveléssel foglalkozó családot érint, mellettük azok is méltatlan helyzetbe kerülnek, akiket elbocsátanak a szentesi feldolgozó cégtől, a Hungerittől" - tette hozzá.
A szentesi baromfifeldolgozó szeptember elsején bejelentette: leállította hízottáru feldolgozását és az év végéig kétszáz dolgozótól válik meg, miután az osztrák Négy Mancs állatvédő szervezet kampányt indított a hízott liba, kacsa tömés és feldolgozás, illetve a Hungerit ellen. Mintegy 2,5-3 milliárd forint árbevétel kiesést okoz a cégnek a kényszerű lépés.
A tájékoztatón megjelent gazdálkodók szerint ezek a lépések tönkre teszik a magyar baromfiágazatot. A takarmány termelésből élők mellett, a tömőanyag készítőket, a liba keltetőket, a nevelőket, végül a feldolgozásban tevékenykedőket is tönkreteszi.
A hízott libát a dél-alföldön máshova nem tudják eladni a gazdák, most hogy bezárt a szentesi gyár. A többi feldolgozó saját termelői hálózattal dolgozik. Csak az a lehetőség maradt, hogy pecsenye méretig nevelik, és úgy adják el az állatokat. A liba felnevelése viszont olyan költséges, hogy csak pecsenyelibát előállítani nem nagyon éri meg - nyilatkozta egy helyi vállalkozó.
Bárány László: "Az osztrák Négy Mancs a magyar tradíciókat veszélyezteti"
A magyar libamáj megmentéséért akciót indít a Hungarikum Szövetség néven létrejött új civil szervezet is. Róna Gábor, a szervezet elnöke elmondta: a magánszemélyekből álló szervezet célja, hogy a magyar libamáj előállításának törvényi védelmet szerezzenek. Ennek érdekében készen állnak tárgyalásokat folytatni bármelyik politikai párttal, valamint a libamájat Németországban és Ausztriában tiltólistára helyező nemzetközi áruházláncok képviselőivel - fűzte hozzá.
A szeptember elején létrejött, de még hivatalosan be nem jegyzett szövetség Róna Gábor szerint Brüsszelben is kezdeményezi, hogy a magyar libamáj és más hungarikumok az Európai Unió minőségi élelmiszereket minősítő rendszerének részévé váljanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.