BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Legyen a libamáj hungarikum!" - Nem hagyják magukat a gazdák

Levélben kérnek választ az agrárminisztertől a csongrádi kisgazdák arra, hogy "Miként védi meg a hízottliba-tenyésztőket és a tenyésztői hálózatot a kormányzat", egyben kezdeményezik a parlamentben a libamáj hungarikummá nyilvánítását.

Vincze László országgyűlési képviselő, a Kisgazda Polgári Egyesület megyei elnöke a gazdálkodókkal közösen tartott tájékoztatón Csongrádon elmondta: a magyar baromfiágazat az egyik húzóágazat a mezőgazdaságban, amely több milliárdos exportbevételt jelent évente.

"Évszázados hagyománya van a hízott-liba nevelésnek az országban, amely szinte kizárólag a máj előállításra szakosodott. A probléma Csongrád környékén kétszáz, a libaneveléssel foglalkozó családot érint, mellettük azok is méltatlan helyzetbe kerülnek, akiket elbocsátanak a szentesi feldolgozó cégtől, a Hungerittől" - tette hozzá.

Védelem a libamájnak?

A szentesi baromfifeldolgozó szeptember elsején bejelentette: leállította hízottáru feldolgozását és az év végéig kétszáz dolgozótól válik meg, miután az osztrák Négy Mancs állatvédő szervezet kampányt indított a hízott liba, kacsa tömés és feldolgozás, illetve a Hungerit ellen. Mintegy 2,5-3 milliárd forint árbevétel kiesést okoz a cégnek a kényszerű lépés.

A tájékoztatón megjelent gazdálkodók szerint ezek a lépések tönkre teszik a magyar baromfiágazatot. A takarmány termelésből élők mellett, a tömőanyag készítőket, a liba keltetőket, a nevelőket, végül a feldolgozásban tevékenykedőket is tönkreteszi.

A hízott libát a dél-alföldön máshova nem tudják eladni a gazdák, most hogy bezárt a szentesi gyár. A többi feldolgozó saját termelői hálózattal dolgozik. Csak az a lehetőség maradt, hogy pecsenye méretig nevelik, és úgy adják el az állatokat. A liba felnevelése viszont olyan költséges, hogy csak pecsenyelibát előállítani nem nagyon éri meg - nyilatkozta egy helyi vállalkozó.

Bárány László: "Az osztrák Négy Mancs a magyar tradíciókat veszélyezteti"

A magyar libamáj megmentéséért akciót indít a Hungarikum Szövetség néven létrejött új civil szervezet is. Róna Gábor, a szervezet elnöke elmondta: a magánszemélyekből álló szervezet célja, hogy a magyar libamáj előállításának törvényi védelmet szerezzenek. Ennek érdekében készen állnak tárgyalásokat folytatni bármelyik politikai párttal, valamint a libamájat Németországban és Ausztriában tiltólistára helyező nemzetközi áruházláncok képviselőivel - fűzte hozzá.

A szeptember elején létrejött, de még hivatalosan be nem jegyzett szövetség Róna Gábor szerint Brüsszelben is kezdeményezi, hogy a magyar libamáj és más hungarikumok az Európai Unió minőségi élelmiszereket minősítő rendszerének részévé váljanak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.