BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyugtatás Londonból: "Európa viszonylag biztonságban van"

A Lehman Brothers befektetési bank "kimúlása" valószínűleg nem az utolsó nagy horderejű bankcsőd, és - részben hatásainak reálgazdasági átgyűrűzése miatt - az amerikai jegybank a következő fél évben jó eséllyel meredek kamatcsökkentést hajt végre.

Az európai bankrendszer azonban szerkezetileg alapvetően különbözik az amerikaitól, ezért kevésbé hatnak rá a Lehman-bukást okozó piaci erők, áll vezető londoni pénzügyi intézetek szerdán kiadott elemzéseiben. 

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - által októberre összeállított, Londonban már szerdán hozzáférhetővé tett havi világgazdasági előrejelzés szerint a Lehman Brothers csődje megmutatta, hogy a globális pénzügyi szektort szorító válságnak "messze nincs vége", és "jelentős az esélye" további nagy pénzintézetek összeomlásának.

A nagybani pénzpiacokon kínált finanszírozások kockázati kamatfelára a kormánykötvények felett - éppen a Lehman-csőd miatt is - nagy valószínűséggel magas marad legalább 2009 végéig, de inkább még tovább. A magánszférabeli adósok hitelkondíciói jelentősen még tovább fognak romlani a fejlett ipari gazdaságokban, sőt most már sok feltörekvő piacon is, amelyek eddig csak korlátozott mértékben érezték meg a likviditási válságot, jósolják az EIU londoni elemzői.

A ház szerint még eltart egy ideig, mire a Lehman Brothers okozta felfordulás teljesen érzékelhető lesz, közvetlenül a csődbe ment banknak kitett más pénzintézeteknél, és közvetve a piaci bizalomra kifejtett hatás formájában.

Az elemzés szerint az amerikai és az európai pénzügyi szektor kilátásai "komorak", a két bankrendszer eddig hozzávetőleg 500 milliárd dollárnyi kényszerleírást hajtott végre azon veszteségek után, amelyeket az amerikai jelzálogadósi kör értékpapírosított, ám nem teljesítővé vált kötelezettségei okoztak portfolióikban, és további leírások várhatók.

Mindezek alapján valószínűtlen a hitelpiaci viszonyok gyors normalizálódása, áll az EIU szerdai londoni előrejelzésében.

A Standard & Poor''s, a világ legnagyobb hitelminősítője a Lehman-bukás hatásairól ugyancsak szerdán, Londonban kiadott elemzésében mindazonáltal azt írta: a Lehman Brothershez hasonló, csak önálló brókertevékenységre épülő banki modell Európában nem elterjedt, sőt a tőkepiacokon tevékenykedő összes nagy európai pénzintézet "általános" jellegű bankcsoport.

Ezek a bankok - például a UBS, a Crédit Suisse, a Deutsche Bank, a Barclays Bank, a BNP Paribas vagy a Société Générale - szélesebb üzleti profillal, több lábon állva működnek, és az amerikaiakhoz képest kisebb mértékben vannak ráutalva a nagybani finanszírozási piacra, áll az S&P londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint ezért az európai nagybankok kevésbé sérülékenyek valamely potenciális bizalmi válságtól és az ebből eredő likviditási problémáktól.

Simor András, az MNB elnöke, aki szerdán Londonban tárgyalt befektetőkkel és elemzőkkel, a magyar pénzügyi szektorban várható hatásokról az MTI-nek azt mondta: a magyar bankrendszer nagyon erős lábakon áll, a bankok általában nem hiteleznek nem elsőrendű adósi körnek, emellett a magyar ingatlanpiacon nem alakult ki olyan árbuborék, mint más gazdaságokban.

Az Economist Intelligence Unit szerdai londoni előrejelzése szerint az amerikai gazdaság növekedési üteme a következő két évben, éves átlagban alig haladja meg az 1 százalékot. Az amerikai ingatlanpiaci visszaesés ugyanis még nagyon hosszú ideig eltart, és az ingatlanárak további meredek emelkedése várható, jósolják az EIU londoni elemzői.

A cég az idei évre 1,8, jövőre azonban csak 0,6 százalékos amerikai GDP-növekedést vár - ez 1991 óta a leglassabb amerikai gazdasági növekedés lenne -, és a ház változatlanul valószínűsíti az amerikai recessziót a következő 12 hónapra.

Az EIU azt is jósolja, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve - amely a héten a piaci várakozással ellentétben nem csökkentette 2 százalékos irányadó szövetségi napikamat-célját - 2009 elejéig 1,50 százalékra, vagy akár ez alá süllyeszti alapkamatát.

A londoni gazdaságelemző cég az euróövezetre is igen komor, a korábbiakhoz képest tovább rontott előrejelzést adott szerdai prognózisában. Az EIU szerint a valutauniós gazdaság a tavalyi 2,6 százalék után az idén már csak 1,2 százalékkal, jövőre pedig alig 0,8 százalékkal fog növekedni. A ház e két évre előzőleg 1,3, illetve 0,9 százalékos növekedést valószínűsített.

Az EIU londoni elemzői szerint az euróövezeti gyengeség egyik fő oka változatlanul a hitelpiaci megroppanás. A bankközi - nagybani - kölcsönzési kamatráták még mindig magasak, a hónap első felében a három hónapos Euribor 0,7 százalékponttal volt az euróövezeti jegybank (EKB) irányadó 4,25 százalékos refinanszírozási kamatminimuma felett - jóllehet "normális időkben" a felár általában 0,1-0,2 százalékpont között jár -, és bankok fokozatosan tovább szigorítják kihelyezési feltételeiket.

Az EIU azt jósolja, hogy a gyenge növekedési környezetben az EKB 2009 második negyedévében végrehajt egy negyed százalékpontos kamatcsökkentést, és utána belátható ideig 4 százalékon hagyja kamatát, de ha a növekedés a vártnál nagyobb mértékben gyengül, vagy az infláció meredekebben lassul, további kamatcsökkentések lehetségesek, áll a szerdai londoni elemzésben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.