E jogszabály zárórendelkezései között - egy másik, három minisztérium által jegyzett rendeletet módosítva - szerepel, hogy ezentúl kiegészítő jelölést kell alkalmazniuk a feldolgozóknak-forgalmazóknak, ha hízott libákból és kacsákból előállított termékeket végső fogyasztóknak értékesítenek. A csomagoláson "az állatvédelmi előírásoknak megfefelő töméses hizlalásból származó" szöveget kell szerepeltetniük október elsejétől. Az új FVM-rendelet a napokban jelenik meg a Magyar Közlönyben.
Korábbi nyilatkozatok szerint e szabályozási korrekció megfelel a bécsi székhelyű, Négy Mancs (NM) elnevezésű állatvédelmi alapítványnak, amely a közelmúltban nyugat-európai kampányt indított a legnagyobb hazai feldolgozónak számító szentesi Hungerit Zrt. ellen, mivel a társaság mesterségesen hizlalt (tömött) libákat és kacsákat dolgozott fel. A szervezet a rendelet megjelenése után leveheti feketelistájáról a Hungeritet és beszüntetheti akcióját a magyar előállítású liba- és kacsamáj ellen. (A közelmúltbeli események miatt a Hungeritnek szeptembertől le kellett állítani a hízottszárnyasvágást és száz dolgozóját is el kellett bocsátania). A jogszabályi változtatás lehetőséget nyújt arra, hogy a fogyasztók dönthessék el, vesznek-e olyan termékeket, amelyek tömött szárnyasokból származnak.
A VGO értesülései szerint a piaci szereplőket tömörítő Baromfi Terméktanács (BT) időközben megkezdte annak az ellenkapmánynak az előkészítését, amellyel az NM állításait igyekszik majd cáfolni. A BT a napokban jelentette be, hogy offenzívával kívánja "helyre tenni" az állatvédő szervezet eddigi akcióit és hiteles lakossági tájékoztatással igyekszik reagálni az állatvédők vádjaira.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.