A pénteken az Európai Bizottság által nyilvánosságra hozott javaslat 14-ről 18 hétre emelné a szülési szabadság minimális időtartamát, amely alatt a fizetés 100 százalékát, de legalább a betegszabadságra járó összeget kellene biztosítani - írja a Világgazdaság. A nők ráadásul az eddigieknél szabadabban dönthetnének ezen időszak felhasználásának időzítéséről: némely tagállam jelenlegi gyakorlatával ellentétben nem lesznek kötelezhetők arra, hogy a szabadság egy részét a szülés előtt vegyék ki.
Az időtartam tekintetében Magyarország az európai átlagot képviseli, a kifizetett juttatás terén viszont lemarad. Az átlag a fizetés 75-80 százaléka, de számos államban a – az uniós javaslathoz hasonlóan – a teljes bért kifizetik a szabadság ideje alatt.A direktíva – amelynek elfogadásához az Európai Parlament és a tagállamok jóváhagyása is szükséges – erősítené a kismamák elbocsátás elleni védelmét, valamint rögzítené az azonos vagy egyenértékű munkába való visszatérés jogát. A szabadság leteltekor a nők kérhetik majd a rugalmas munkaidő lehetőségét foglalkoztatójuktól – igaz, azok visszautasíthatják a kérést.
A tervezet az önfoglalkoztató nőknek is lehetőséget adna arra, hogy ha akarják, ugyanilyen ellátásban részesüljenek szülés esetén. A juttatásokban a családi vállalkozásokban informális alapon dolgozó családtagok is részesülhetnének.
Részletek a Világgazdaság mai számában.
Az időtartam tekintetében Magyarország az európai átlagot képviseli, a kifizetett juttatás terén viszont lemarad. Az átlag a fizetés 75-80 százaléka, de számos államban a – az uniós javaslathoz hasonlóan – a teljes bért kifizetik a szabadság ideje alatt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.