A Bank of England (BoE) elsődlegesen a bankközi likviditás elapadásán kíván segíteni, tenné ezt pedig legfőképpen a jegybanki hitelfolyósítás esetenkénti felfuttatásával. Erre a célra kiterjesztené azon értékpapírok körét, amelyek ellenében kész lenne központi banki hitelekhez juttatni a kereskedelmi banki szférát. Ilyen csatornák eddig csak a pénzintézeti kör egy szűkebb hányada számára álltak nyitva, ami oda vezetett, hogy a bankközi hitelezés elapadása vált a félelem egyik fő forrásává az üzleti világ számára.
A probléma súlyát érzékeltetendő a Telegraph emlékeztet, hogy nemrég egyik napról a másikra háromszorosára – 6,88 százalékra – ugrott a londoni bankközi kamatráta (LIBOR – London Interbank Offered Rate) a dollárhitelek piacán, mert az adott szegmensben tevékenykedő bankok nem mernek egymásnak hitelezni. A BoE a neki felrótt lassúság ellenére továbbra is óvatosan igyekszik eljárni. Egyrészt nem növeli túl szélesre az általa biztosítékként elfogadandó értékpapírok körét, és – az utóbbi időben előszeretettel alkalmazott minősítés szerinti – „toxikus” kötvényeket nem fogadna be.
A jegybank emellett csak a félelem oldásához feltétlenül szükséges mértékben növelné az általa kihelyezendő összegeket. A City üzleti köreiben eközben egyre gyakrabban kérdezik, hogy King képes lesz a Bank of England élén túlélni a pénzügyi válságot. Firtatják például, hogy miért nem juttatott korábban és nagyobb összegben likviditást a bankrendszerbe, holott ezzel el lehetett volna kerülni a válság kiszélesedését. Azt is felróják neki, hogy kisiklatta a Northern Rock bankháznak a Lloyds TSB általi átvételét, holott kellő időben ezzel még enyhíthető lett volna a bukás által kiváltott pénzügyi rengés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.