BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megállhat az iszlám demográfiai nyomás

A muzulmán – és ezen belül az arab – államokban hirtelen és látványosan visszaesett a születések száma – írja a Jerusalem Post. A változás oda vezetett, hogy immár az ENSZ intézményei is lefelé korrigálják a, korábban fatálisnak látszó globális népesedési prognózisokat.

A trendváltás elvileg kiiktathatja az állandósult közel-keleti feszültség egyik fő forrását, a korábban megfékezhetetlennek látszó iszlám demográfiai nyomást.

Ehhez hozzávéve olyan engedményeket, mint amilyeneket a távozó izraeli miniszterelnök, Ehud Olmert helyezett kilátásba a hivatali idejének végén, akár a tartós béke is elérhető közelségbe kerülhet az állandó konfliktusok által sújtott térségben. Az egyik leglátványosabb változás éppen Iránban, a radikális iszlám vezető államában következett be, ahol az egy nőre eső születések számaránya – a harminc évvel ezelőtt 9-cel szemben – tavaly már csak 1,8 volt, azaz elmaradt a népesség szinten tartásához szükséges, asszonyonkénti 2,1-es szülési átlagtól.

Mint a jeruzsálemi lap írja, a változásban a muzulmán vallási establishment maga is kulcsszerepet játszott. Arról már korábban is lehetett olvasni, hogy a fundamentalista iszlám által áthatott közéletben már évek óta nem számított tabunak a születésszabályozás és a családtervezés kérdése, a változáshoz emellett nyilván az is hozzájárult, a nők számára megnyitották a képzést és a munkavállalást, egyes hírek szerint az egyetemi hallgatók többségét lányok adják.

A vallási hatóságok hasonló szerepet játszottak abban, hogy Szaúd-Arábiában a 30 évvel ezelőtti 8-ról máig 4-re csökkent az asszonyonkénti átlagos szülési szám, Egyiptomban pedig 7-ről 2,5-re. Jordániában és Szíriában az adott időszak során a 8 körüli átlagról 3,5 alá esett az adott termékenységi mutató. Ciszjordániában – a hasonló 30 évvel korábbi arányokról – mára 4 körüli szintre süllyedt az adat, az 1967 előtti izraeli határokon belüli arab népesség körében pedig 3,5-re, az irányzat mindenütt süllyedő tendenciát mutat, és közeledik a zsidó lakosság körében meglévő 2,8-es átlaghoz. Nem érzékelhető viszont a trendváltás Afganisztánban és Jemenben.

A változás tényét az UNESCO is megerősítette azon a konferencián, amelyet „Population: From Explosion to Implosion” címmel tartottak. Az intézmény vezetője, Koichiro Matsuura {{{angol átirat}}} kijelentette, hogy hirtelen következett be népességnövekedés lassulása, ráadásul olyan országokban is, ahol a nők még csak korlátozottan férnek hozzá az oktatáshoz és a munkalehetőségekhez. A változás nyomán megszűnni látszik az a – néhány évtizede még elháríthatatlannak vélt – fenyegetés, hogy a Föld lakossága 20 évenként megduplázódik.

Az ENSZ népesedési főosztályán most már a mérsékelt adatokat is lefelé korrigálják, eszerint az évszázad közepére a bolygónk teljes lakossága mégsem lesz 12 milliárd, hanem csak 9 milliárd, de olyan prognózis is felbukkant, hogy nem haladja meg a 7,4 milliárdot. Az irányzat megváltozását egyaránt származtatják a mindenütt felbukkanó modernizációtól és a Nyugat hatásától, a gyors urbanizálódástól, de több államban szerepet játszhat az, hogy a diktatúrák maguk is félni kezdtek, hogy a gazdasági növekedést meghaladó ütemű népszaporulat esetén nem tudják elhárítani a fenyegető társadalmi robbanást. Az ENSZ intézményei szerint nem kell arra számítani, hogy a népesség növekedési ütemének látványos csökkenése visszájára fordulna.

Az irányzatokat kommentálva a Jerusalem Post szerzője megállapítja, hogy fenntartható lesz Izrael határain belül a zsidó lakosság számarának többsége. Yoram Ettinger ennek alapján azt ajánlja országa vezetőinek, hogy revideálják a politikai elveiket, hibás és önpusztító döntéseket megelőzendő pedig a korábbi demográfiai fatalizmust helyettesítsék egyfajta demográfiai optimizmussal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.