A pénteken közzétett számok szerint a brit gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal csökkent az előző három hónaphoz képest; az elemzők „csak” 0,2 százalékos visszaesést vártak. A várakozások szerint a szigetország gazdasága legkorábban 2010-ben lábalhat ki a krízisből, addig biztosan marad a recesszió. Hasonló a helyzet az Egyesült Államokban: az amerikai gazdaság egyelőre bírja ugyan, ám a jóslatok szerint jövőre már ott is vaskos recesszió várható.
A fejlett országok problémái előbb-utóbb a világ egyéb térségeiben is érződni fognak. Kelet-Európa már lassul, és rövidesen követi őt Latin-Amerika, végezetül pedig Ázsia. Utóbbi talán megússza a visszaesést, a világgazdaság motorja mindazonáltal így is bizonyosan le fog állni jövőre. Az 1929-32-es nagy gazdasági válság óta nem látott krízisbe csúszik bele a világ – állapítják meg az elemzők.
Mindennek fényében nem csoda, hogy a piacok hetek óta csak esnek. Ezúttal minden egyszerre zuhan, a részvény- és a kötvénypiacok, a világ szinte összes devizája, az árutőzsdék; a pánik akkora, hogy még az arany is esik, a befektetők ugyanis már azt sem tartják biztonságosnak. Egyedül az amerikai és a japán államkötvényeket hajlandóak a befektetők megvásárolni, annak ellenére, hogy az utánuk kapott kamat a nullával egyenlő.
A Deutsche Bank Research szerint Európa vezető gazdaságának, a németnek a teljesítménye 1,5 százalékkal fog csökkeni. A vezető ipari hatalmak összesített gazdasági teljesítménye a következő esztendőben pedig mindössze 1,2 százalékos növekedést lesz képes felmutatni.
Utoljára ilyen alacsony mutatót az 1980-as évek elején regisztráltak. Más német gazdaságkutatók számításai alapján a német gazdaság teljesítménye már 2008 harmadik negyedévében 0,2 százalékkal csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.