BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ritz-hangulat: a gazdagok dacolnak a válsággal

A világot felforgató pénzügyi káosz közepette létezik egy réteg, amely semmit sem észlel a válságból: ők sorra járják az európai luxusszállodákat, ahol az utca embere számára elképzelhetetlen tételekben szórják a pénzt.

A Der Spiegel a párizsi Ritz Hotel atmoszférájáról beszámolva írja, hogy maradt az átlagost lényegesen meghaladó árszínvonal, a vendégkör összetétele azonban megváltozott. Hajdan itt lakott Coco Chanel, itt lehetett hallani Winston Churchill konyaktól elnehezült lépteit, de itt szállt meg Charlie Chaplin, Greta Garbo, Marlene Dietrich, Ernest Hemingway és Audrey Hepburn, utóbb pedig Lady Diana.

Ma névtelen, újgazdag oroszok, indiaiak, Öböl-menti arabok és amerikaiak bukkannak fel itt, gyakorta családostul. Fejenként egy-egy előételért fizetnek 100 eurót, olyan borokat rendelnek, amelyek árából egy bútorgarnitúrát vagy egy jó motorkerékpárt lehet venni, vagy amiből más két hétig szabadságra szokott utazni. A legolcsóbb szoba egy éjszakára 730 euró, egy lakosztály ára 970 eurónál kezdődik. Aki pedig valamely híresség szobájában szeretne hálni, az akár 7 ezer eurót is kifizethet éjszakánként.

A horribilis árak ellenére az itt megszállni szándékozóknak ajánlott előre szobát foglalni, mert többnyire telt ház van. A vendégkör összetételével együtt más is változott, a hely légköre. A szálloda előtti téren, szemben található az igazságügy-minisztérium épülete, ahonnan valamikor Danton döntött sokak sorsáról, ma az észak-afrikai bevándorlók leszármazottja, Rachida Dati irányítja innen a jogszolgáltatást. Eltűnt az előző századforduló nyomott, kétségekkel terhelt hangulata, amikor Marcel Proust itt kereste regényeihez az ihletet.

A hajdani idők szép, gazdag és nagy vendégei helyett a mai újgazdagok egészségesek, jó hangulatúak és gondtalanul fizetnek, készpénzben. A sanghaji, rijádi, mumbai, moszkvai vendégek fizetnek a jólét érzését adó, megfoghatatlan többletértékért, miközben mai légkör végtelenül triviálissá vált. Ez a vendégkör az, amely sorra látogatja a legdrágább szállodákat, Párizsban, Londonban, Velencében, Berlinben, Rómában. A számuk pedig folyamatosan növekszik, a globalizáció hullámvasútjának mindenkori helyzete szerint, mostanában is, legyen bármekkora a válság – írja a Der Spiegel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.