BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soros: Nem elég a kipukkadt buborékok foszlányait szedegetni

Soros György úgy nyilatkozott: szerint a pénzügyi piacok nem tükrözik a gazdaság valódi alapjait. A torzítások pedig visszahatnak az alapokra, ahogy ez a válságok idején látható.

A magyar származású üzletemberrel készült interjút a HVG közli. Ebben Soros György elmondja: az 1930-as évekhez hasonló méretű világválságot csak akkor tudjuk megérteni, ha látjuk, hogy a válság magán a pénzügyi rendszeren belül keletkezett.

Soros a piacok önkorrekciós képességét hangsúlyozó elméletekkel szemben azt állítja: a gazdaság sokszor éppen a kiegyensúlyozatlanság irányába mozdul el.

Mint mondta, az elmélete két szempontból is eltér a megszokottól: az egyik, hogy a pénzügyi piacok nem tükrözik a gazdaság valódi alapjait. A másik, hogy a kereskedők és befektetők torzításai visszahatnak az alapokra, ahogy ez a válságok idején látható.

Példaként hozta fel, hogy a lelkesedés az egekbe emelheti, a pánik pedig padlóra küldheti az ingatlanpiacot vagy a dotcom szektort. Soros szerint a piacok instabilitása terjed át a reálgazdaságra és nem fordítva. Vagyis a buborékok és kipukkadások a pénzügyi világ velejárói. Igaz, hogy ez a buborék huszonöt év alatt növekedett ekkorára.

Ebből viszont az következik, hogy a válságokra fel kell készülni és "nem elég a kipukkadt buborékok foszlányait felszedegetni." Az amerikai hatóságok viszont nem így tettek, mert azt hitték, a piac majd megoldja a helyzetet, de nem így történt. Most végre belátták, hogy a kormánynak részt kell vállalnia a bankok működésében.

Soros György szerint az, hogy az elmúlt huszonöt évben az erőegyensúly Ázsia felé tolódott el, az Egyesült Államok bűne.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.