Ezt az ország második legnagyobb hitelintézete, a Commerzbank szögezi le. Nincs szó tehát a 30-as évek világválságának megismétléséről, és a mostani krízis valószínűleg nem is lesz rendhagyóan hosszú, akár már 2010-ben újra növekedésnek indulhat Európa legnagyobb gazdasága – jelentette ki Ralph Solveen, a hitelintézet frankfurti központjának kutatási igazgatóhelyettese a DUIHK éves konjunktúrafórumán a múlt héten.
Ha ez valóban bekövetkezik, akkor a válság hossza gyakorlatilag megfelelne a korábbi ciklikus krízisek átlagos időtartamának. A közgazdász ezt a jelenleg divatos borúlátáslicitben meglehetősen szokatlan nézetet elsősorban a monetáris politika és reálkamat alakulását figyelembe vevő modellre alapozza.
E szerint Németországban 2009-ben még többszázalékos visszaesésre kell számítani a bruttó állóeszköz-felhalmozásban, 2010-ben viszont már ismét bővülhet a beruházási tevekénység, ha nem is olyan mértékben, mint ahogy azt az aktuális paraméterek alapján feltételezni lehetne.
A jelenlegi krízist egyébként Solveen szerint nem a pénzügyi válság generálta, az legfeljebb csak ráerősít egy egyébként is várható ciklikus visszaesésre. Történelmi példák – így Korea, Japán vagy Svédország korábbi banki krízisei – ugyanakkor azt mutatják, hogy az akkor hozott bankmentő csomagok elfogadását követően mintegy négy negyedévvel később rendszerint ismét bővülni kezdett a bruttó hazai termék.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.