A Gallup „napi boldogság-stressz index” kutatása szerint pedig csak a hétvégén és szabadságok alatt lesznek huzamosabb ideig jókedvűek az emberek. A folyamatok nyomán munkajogi kezdeményezés született, „Vedd vissza az idődet” néven.
Az Egyesült Államokban töltik munkával a legtöbb időt, még az erről elhíresült japánokat is felülmúlva. A tengerentúlon átlagosan kilenc héttel többet dolgoznak mint Nyugat-Európában. Az amerikai munkavállalók 52 százaléka kevesebb mint egy hét fizetett szabadságot vett vagy vehetett ki az elmúlt egy év folyamán. A munkavállalók mintegy negyede pedig egyáltalán nem volt szabadságon – írja az In These Times, szakszervezeti mozgalomhoz kötődő chicagói havilap.
A megszakítás nélküli, folyamatos munka súlyos egészségkárosodáshoz vezethet. Japánban, ahol először találkoztak a jelenséggel, külön szót is alkottak azokra az esetekre, amikor valaki halálra dolgozta magát: „karoshi”. Számos kutatás vizsgálta a túlzásba vitt munka okozta stressz egészségügyi hatásait. Ezek elsősorban mentális rendellenességek, mint az álmatlanság, folyamatos fáradtság vagy szorongás, de az elhízás és a szívbetegségek ugyanúgy közéjük tartoznak. A stresszre a nők rosszabbul reagálnak mint a férfiak.
A Munkahelyi Biztonság és Egészség Nemzeti Intézete (National Institute for Occupational Safety and Health) 2005-ös kutatása megállapította, hogy az Egyesült Államokban 20 százalék körül van azon női dolgozók aránya, akik legfeljebb hatévente egyszer mentek szabadságra.
A legtöbbet Finnországban pihenhetnek a munkavállalók, ott 30 nap fizetett szabadság mellett 14 nemzeti ünnepnap járul hozzá a feltöltődéshez. Ezzel szemben Japánban és Kanadában a minimális szabadnapok száma évente mindössze 10. Az Egyesült Államok viszont az egyetlen olyan fejlett állam, ahol nincs szabályozva a kötelezően kiadandó szabadnapok száma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.