BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötven felett legkorábban a magyarok és az észtek rokkannak le az EU-ban

Az Európai Unió támogatja egy új életminőségi mutató alkalmazását, amely azt jelzi, hogy az ötvenedik életév betöltése után az egyes államokban átlagosan még meddig élnek viszonylagos egészségben a polgárok, amíg egy-egy, a kondíciójuk megroppanását vagy a megrokkanást előidéző betegség vagy állapot be nem következik.

Az adott elvek szerint összehasonlító vizsgálatot végzett a Leicester Egyetem kutatócsoportja az EU 25 tagállamára – Románia és Bulgária nélkül. Az összehasonlító elemzésekben a kelet-európai új tagállamok számára adódott a legelőnytelenebb kép. Az új elemzési módszernek az egyes tagországok szociális és nyugdíjrendszerének tervezéséhez is támpontot kellene nyújtania, amihez adott mutató bizonyos esetekben használhatóbb, mint a várható teljes élettartam.

A férfiak körében az 50 feletti, egészségesen töltött évek száma tekintetében a dánok állnak az első helyen, átlagosan 23,6 évvel, utánuk következnek a máltaiak, 21,7 évvel. Az adott szám a legalacsonyabb Észtországban volt – 9,0 évvel – és Magyarországon – 10,8 évvel – ami arra utal, hogy e két országban rokkannak meg a legkorábban.

A nőknél szintén a dánok számíthatnak az 50 év feletti, leghosszabb egészséges élettartamra, ami átlagosan eléri a 24,1 évet, míg Máltán a 22,5 évet. A rangsort itt is az észtek és a magyarok zárják, az előbbiek 10,4 évvel, az utóbbiak 11,4 évvel.

A megrokkanás előtti, várható élettartamnak különösen nagy jelentősége van annak az uniós célnak a teljesítésében, amely szerint az 55-64 éves korosztály körében el kell érni az 50 százalékos foglalkoztatási arányt, lehetőség szerint már 2010-ben. Az adott törekvést a gyenge egészségügyi mutatókkal bíró államokban azonban aligha lehet megvalósítani. A férfiak esetében főleg a hosszan tartó munkanélküliség fejt ki egészséget pusztító hatást, ezzel szemben az élethosszig tartó tanulás és az ehhez igazított életvitel mindenütt jótékonyan hat a viszonylag egészséges állapot megőrzésére. Az összképet – főleg az új tagállamokban – erősen rontják a meglévő, korkedvezményes nyugdíjaztatási sémák. A vizsgálatokat végrehajtó Leicester Egyetem kutatói arra is rámutatnak, hogy az ellátás tervezésében – az életkor növelésével ellentétben – az egészséges időkori évek számának gyarapítását kell előtérbe állítani.

A teljes élettartam-mutatót egyébként a nőknél a franciák vezetik, 85,4 évvel, a férfiaknál az olaszok állnak az élen, 80,4 évvel. A várható élettartam tekintetében a nőknél a legrosszabbul a lettek állnak – 79,3 évvel – aminél csak árnyalatnyival jobb a magyarországi 79,4 év. A férfiak várható, átlagos élettartama a letteknél a legrövidebb – 71,3 évvel – utánuk következnek a litvánok 71,7 évvel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.