Úgy vélem mi még csak a helyes kérdések megfogalmazásánál tartunk, a válaszok messze a homályban. Pedig a világ már alaposan elemezte a történteket, és születőben vannak a megoldások - nem egyféle, sokféle! – írja Vadász Péter a Népszabadságban megjelenő elemzésében.
A szabályozás hiánya, illetve hibái túlzott likviditást teremtettek a világ pénzpiacain. Úgy akartak magas hozamokat elérni, hogy nem mérték fel a valós veszélyeket. A pénzpiacok hibás működése súlyos következményekkel járt: rendíthetetlennek hitt hatalmas bankok omlottak össze, emberek milliói veszítették el megtakarításaikat, felfújt értékű ingatlanok váltak eladhatatlanná világszerte, vállalatok tőkéje rogyott a korábbi töredékévé, autógyárak küldték el dolgozóik tízezreit. Kormányok sora értette meg napok alatt, hogy változtatni kell, szigorúbban kell szabályozni és ellenőrizni a pénzügyi világot.
Az EU országai most "összekaparnak" egy GDP-jük 1,2 százalékának megfelelő - hatalmas - összeget, hogy egyeztetett és összehangolt lépésekkel jussanak túl a válságon, vagy legalább enyhítsék azt. Van, ahol a bankok tőkeellátását növelik, van, ahol áfát csökkentettek, van, ahol a tb-befizetéseket csökkentik, van, ahol az autóvásárlóknak adnak állami kedvezményeket.
Sokak véleményével ellentétben az állami beavatkozás nem azt jelenti, hogy el kellene vetni a nyitott gazdaság alapelveit. Világos és közös szabályokkal kell és lehet ösztönözni a gazdaság szereplőit a megújulásra, az innovációra, új technológiák alkalmazására.
Mi a helyzet Magyarországon? A válság - természetesen - minket is elért. Félő, hogy a hatása, ismert gyengeségeink miatt, nálunk hosszabb és erősebb lesz, mint sok európai országban. Ugyanakkor politikusaink jó része nem tudja és nem akarja megérteni, hogy a gazdaság szereplői és csakis a gazdaság szereplői, a vállalkozók ránthatják ki gazdaságunkat a recesszióból azzal, hogy termelnek, beruháznak, exportálnak, kutatnak, fejlesztenek, értékesítenek, és folyamatosan mutatják, hogy már a recesszió utáni időkre készülnek. Az állam szerepe a továbbiakban is "csak" az lehet, hogy helyreállítja a normális állapotokat pl. a pénzpiacokon, de nem vezetheti az általa megmentésre ítélt bankokat és vállalatokat – véli Vadász.
Magyarország különbözik is meg nem is a többi európai országtól. Az emberek többsége nálunk nem tudja, mi az a válság! Vagy azért, mert még nem élt át válságot, vagy azért mert ha át is élt, azt mondták Neki, hogy az nem válság! Most ízlelgetik a recesszió és likviditás szavakat. Sokan, túl sokan hisznek az állam mindenható szerepében, és elsősorban az állam hiszi ezt!
Sajnos, vagy nem sajnos, az állam nem mindenható. A legkézenfekvőbb intézkedések tervét is elfújja egy tüntetés, vagy egy sztrájkfenyegetés szele, ha a kormányzat nem tudja megértetni intézkedései lényegét, ha nem képes enyhíteni a gazdálkodók terheit, ha nem találja meg a módszert a bankokban fekvő pénzek megmozdítására.
A politikusok egymás torkát harapdálják, nem véve tudomásul, hogy ennek most nincs itt az ideje. Nincs közös szándék a közösen vállalható megoldásokra. Az üzleti élet szereplőinek és szervezeteinek figyelmeztetése süket fülekre talál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.