Emellett jók az esélyeink arra, hogy a kínai állami, illetve magántulajdonú bankok, cégek Magyarországon történő letelepedésük után innen kiindulva terjeszkedjenek Európa más államaiban – nyilatkozott lapunknak Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter.
Bajnai Pekingben, Sencsenben, Hongkongban tárgyalt kormányzati vezetőkkel, illetve állami és magántulajdonú bankokkal és vállalatokkal. A megbeszéléseken egyértelműen kiderült, hogy a kínai állami és magántulajdonú bankok, pénzintézetek, illetve cégek fokozni kívánják jelenlétüket Európában – válaszolta a miniszter arra a kérdésünkre, hogy szóba került-e egyfajta offenzíva, amellyel Kína számottevően szeretné növelni üzleti jelenlétét az öreg kontinensen, s ezt tetemes befektetésekkel, esetleg magyarországi központtal tenné (részben a kínai fejlesztési bank, részben a Shanghai Construction Group révén.
Részleteket még nem árulhat el – mondta –, ám arra felhívta a figyelmet, hogy például a Bank of China az egyetlen kínai hitelintézet, amely megtelepedett a régióban, mégpedig Magyarországon. (Megjegyzendő az is, hogy a kínai fejlesztési bank a múlt hónapban kötött együttműködési megállapodást a Magyar Fejlesztési Bankkal.) A logisztika terén is több jelentős beruházásról volt szó. Nagy az érdeklődés világméretű kínai cégek részéről; ezek előtt Bajnai ismertette a hazai logisztikai stratégiai elképzeléseket, amelyekről mostanában tárgyal a magyar kormány.
Hazánk adottságait minden tárgyalópartnere elismerte. A régióban nálunk a legnagyobb az egy főre eső kínai kereskedelmi forgalom, s Magyarország alakította ki a legjobb gazdasági együttműködést az ázsiai állammal. Ahol pedig kereskedelem van, ott a befektetések is mind nagyobb számban megjelennek – tette hozzá.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.