A lengyel városban tartott tanácskozáson egy új légkörvédelmi egyezmény előkészítéséről tárgyalnak, amelyet jövő év végén kellene megkötni, Koppenhágában. A veszélyeztetett sziget-államok közül a karibi-tengeri Grenada képviselője az egyre szélsőségesebbé váló időjárás veszélyeire és az egyre erőteljesebb hurrikánok miatti, növekvő károkra figyelmeztetett.
Ennél is súlyosabb helyzettel kényszerülnek szembenézni azok a szigetek, amelyek csak kevéssel emelkednek ki a világóceánok vízéből. A Hawaii és Ausztrália közötti térségben fekvő Tuvalu szigetén a tengerszint megemelkedése miatt a sósvíz benyomul a szárazföld belsejébe, és használhatatlanná teszi az édesvíz lelőhelyeit, amivel 12 ezer ember puszta léte kerül veszélybe.
Az Indiától délnyugatra található Maldiv-szigetek kormányzata pedig már a 300 ezer fős lakosság elköltöztetésének tervein dolgozik. A sziget-állam területének legmagasabb pontja – dagály idején – alig 3-4 méterrel van a tenger szintje felett, így ott érthetően nagy az aggodalom. Az ENSZ éghajlatváltozással foglakozó testülete további – 18-59 centiméter közötti sávba eső – vízszint-emelkedést jósolt az évszázad végéig, a ténylegesen bekövetkező felmelegedés függvényében.
Az előző évszázad során 17 centiméterrel lett magasabb a tengerek szintje. Az emelkedés – a közhiedelemmel ellentétben – csak részlegesen származik a sarki jégsapkák elolvadásából, jelentős hányad ugyanis a víztömegnek a hőmérséklet emelkedésével járó térfogatnövekményből adódik. Poznanban most arról folyik a vita, hogy a várható hőemelkedés milyen fokú korlátozására kellene nemzetközi kötelezettséget vállalni ahhoz, hogy a legalacsonyabban fekvő 43 lakott sziget vagy szigetállam helyzete ne váljék tragikussá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.