Az intézmény vezető közgazdásza – Olivier Blanchard – szerint azokat kell pótlólagos vásárlóerőhöz juttatni, akik el is költik a pénzt, és ki kell zárni a kedvezményekből azokat, akik megtakarítanák a nekik járó juttatást.
Blanchard szerint az eddigi, átfogó adócsökkentési programok és a szektorok szerint célzottan meghirdetett mentőakciók nem érik el céljukat, és lényegében pénzkidobásnak tekintendők. Az IMF vezető közgazdásza különösen hatástalannak tartja az autóipar megmentését célzó terveket. Ez utóbbiak – idézi a Financial Times a szakembert – azzal a kockázattal is járnak, hogy elszabadul egy támogatási verseny, ami protekcionizmus új hullámát válthatja ki.
A nagyságrendet illetően a szakember azokat a számokat tartja követendőnek, amelyek alakuló új amerikai kormányzati gárda újabb fiskális csomagjáról szivárognak ki. Értesülések szerint az új washingtoni csapat a GDP 5-6 százalékának megfelelő összegű gazdaságélénkítő csomagterven dolgozik, ami várhatóan a 675-775 milliárd dolláros sávba esik majd, a kiadási oldalán valószínűleg nagy horderejű, hosszú távra szóló hatással járó beruházási tervek szerepelnek majd.
Az IMF nyilatkozatát kommentálva a Financial Times emlékeztet, hogy az intézménynél nem tartották sokra a kismértékű adócsökkentést célzó terveket. A valutaalap például hatástalannak vagy gyenge hatékonyságúnak minősítette a brit kormány lépését, amellyel 17,5 százalékról 15 százalékra mérsékelte az áfa kulcsát. Az ilyen mértékű adócsökkentést vagy megtartják az eladók, továbbadva pedig elégtelenek a fogyasztás serkentésére – véli az IMF.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.