A kormánynak ugyanakkor van lehetősége a negatív hatások tompítására, ám megítélésem szerint a kabinet rossz válaszokat ad a kihívásokra. Bár a pénzügyi elvárásoknak megfelelnek a kormányzati válságkezelő lépések, hatásmechanizmusuk tekintetében bőven hagynak kívánnivalót maguk után. A valós célokat ugyanis nem érik el ezek az átalakítások, a vállalkozások alig érzékelik a forrásbővítő intézkedések hatását – szögezte le Parragh László, az MKIK elnöke.
A cégek életét nehezítik az olyan, nem életszerű jogszabály-módosítások is, mint – egyebek mellett – a 250 ezer forint feletti készpénzkifizetések tilalma. Ez a rendelkezés tovább növeli az amúgy is tekintélyes méretű tartozási láncokat, és félő, hogy a tilalom a kezdő vállalkozások rákfenéjévé válhat.
Összességében a kormányzati lépések nem elégségesek a krízis kezelésére, és még jelen körülmények között sem látom az érdemi, szerkezeti átalakítások jelét. Márpedig továbbra is szükség van reformokra, elsősorban a nyugdíjszisztéma és a közigazgatás területén.
Ami az egyes ágazatokat illeti, sajnos arra kell számítani, hogy az építőipar valamennyi területe súlyos válságon megy keresztül 2009-ben, a piac ugyanis gyakorlatilag befagyott. A kereslet már az idén is igencsak megcsappant mind a ma-gán-, mind a kormányzati beruházások terén.
Az autóipar is nehéz időszak elé néz, és a multinacionális cégek termelés-visszafogása a magyar kis- és középvállalkozások egész láncolatát sodorhatja veszélybe. Ugyanakkor tény, hogy a vállalkozások nagyobb része a legnehezebb időszakokat is képes túlélni, és reméljük, ez a jövőben is így lesz. Az azonban biztos: Magyarország nem kerül ki nyertesen a következő időszak nehézségeiből.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.