Az illetékesek arra figyelmeztettek, hogy a munkahelyek megtartása céljából a világ több országában hozott importkorlátozó lépések csak olaj a tűzre, tovább mélyítik a válságot. A felszólalók mindegyike reményét fejezte ki, hogy idén áttörés lesz a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) régóta húzódó dohai fordulóján, amely a nyáron zsákutcába jutott. Több ország minisztere hangsúlyozta, hogy nem szabad korlátozni az importot.
A szavakat azonban nem mindig követik tettek. A szabad kereskedelem elvével ellentétes döntést hozott épp szombaton az EU, amely 85 százalékos importvámot vetett ki a kínai csavarárukra, ami - a szakértők szerint - várhatóan válaszlépésre készteti Pekinget. A világgazdasági válság következtében egyebek között visszahúzódóban a globális kereskedelem.
Az elmúlt hetekben olyan kereskedelmi nagyhatalmak, mint az Egyesült Államok, Kína és Németország arról számolt be, hogy a múlt év végén csökkent az exportjuk, miközben decemberben a nemzetközi légi árufuvarozás mennyisége ötödével esett.
A szombati felszólalók közül többen elhibázott lépésnek értékelték az amerikai kormány 825 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjának azt a részletét, hogy az infrastrukturális tervek megvalósításakor kizárólag amerikai acél- és vastermékeket lehet felhasználni. A csomagot a képviselőház már jóváhagyta, a szenátus elé a jövő héten kerül.
Costa Rica kereskedelmi minisztere azt mondta, hogy ez a "Vásárolj Amerikait" elképzelés igen nagy hiba. Követőkre találhat és veszélybe sodorná a világkereskedelmet azzal, hogy mondjuk megjelenik a "Vásárolj Kínait", a "Vásárolj Európait", vagy éppen a "Vásárol Brazilt".
Aszo Taro japán miniszterelnök szombaton azt mondta, hogy két különösen nagy kockázattal néz szembe a világ: a szociális békétlenség és a protekcionizmus. Christine Lagarde francia pénzügyminiszter szerint pedig a kormányoknak úgy kell segíteni a megrendült ipart, hogy közben ne szenvedjen csorbát a szabad kereskedelem. Lagarde azt mondta továbbá, hogy a világ vezetőinek komoly jelzést kell adniuk, hogy hathatós lépésekről döntenek a G20-ak, amikor április 2-án Londonban összeülnek.
A londoni megbeszélés házigazdája, Gordon Brown brit miniszterelnök leszögezte: a G20-ak vezetőinek nem csak azt kell kidolgozniuk, hogy mi legyen a válságból való kivezető út, hanem azt is, hogy merre haladjon tovább a világ. Brown az áprilisi csúcs kapcsán úgy vélte, hogy azon szó lesz egy globális szabályozó mechanizmus kidolgozásáról is. A brit politikus azt mondta, hogy erről már többekkel egyeztetett, köztük Angela Merkel német kancellárral.
Merkel pénteken Davosban úgy vélte, hogy a globális pénzügyi válság az ENSZ Gazdasági Tanácsa megalakulását eredményezheti - a Biztonsági Tanács mintájára, de gazdasági alapon. Merkel szerint a válság kiterjedtté vált és jobb nemzetközi egyeztetésre van szükség. - Ezeket a kérdéseket egy egységes, globális gazdasági kartába kell foglalni - mondta pénteken a német kancellár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.