A reálkeresetek 0,9 százalékkal emelkedtek a január-onvemberi időszakban, ez nagyjából meg is felel a gazdaság gyenge teljesítménynövekedésének. Novemberre 8,7 százalékos béremelkedést jelzett éves alapon a KSH, októberben még 8,5 százalékos volt az emelkedés az öt fő feletti vállalkozások és költségvetési intézmények körében. Az év első felében még 10 százalékos növekedés is volt a fizetésekben, azonban július óta a mostani a legmagasabb ütem.
A költségvetési szférában novemberben 13 százalékot meghaladó bruttó keresetemelkedés volt, ami nettóban is 11 százalék feletti növekedést jelentett. Ilyen magas fizetésemelkedés nem volt 2008 során a költségvetési szférában. Mindez éves alapon majdnem 4 százalékkal kisebb létszám mellett adatott meg a köz alkalmazottainak, így összességében nem volt érdemi keresleti hatása makroszinten. A hónap során 719 ezer fő dolgozott állami munkahelyen, ez októberhez képest ötezer fős csökkenést jelent.
A magánszférában az államinál alacsonyabb, 6,7 százalékos bruttó keresetemelkedés volt, itt már lehettek következményei a pénzügyi válságnak a hónap során, de főként a decemberben esedékes év végi juttatások csappanhattak meg. Inflációs szempontból egyre kevésbé aggasztó a bérek alakulása, egyrészt mert csökkenő létszám mellett eleve kisebb a teljes bértömeg, másrészt a nehéz helyzetbe került vállalatok aligha adnak a feltétlenül szükségesnél nagyobb fizetésemelést. A lakosság jövedelme szempontjából azonban rosszak a kilátások, akinek megmarad az állása, az is csökkenő reálkeresettel számolhat januártól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.