„Annak ellenére, hogy a kis- és középvállalkozások számára az elmúlt év során az Európai Unió kiemelt támogatás-tömeget nyújtott, valódi áttörésre csak 2009-ben számíthatunk, hiszen a tervezett pályázati kiírások rengeteg újdonságot, kedvezményt tartalmaznak. Örülünk annak is, hogy a tervezetek tartalmazzák a MAG Zrt.–nek javasolt szakmai szempontjainkat is.”- emelte ki Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatkészítő Iroda Zrt. (MAPI) vezérigazgatója.
A most társadalmi vitára bocsátott pályázatok egyik előnye abban rejlik, hogy a döntéshozók felismerték: a magyar gazdaságot csakis tudatos, összefogott konstrukcióval, rugalmas megközelítéssel lehet fellendíteni. A tervezett pályázati kiírások egyik legfontosabb eleme, hogy a nagyvállalatok már nemcsak az elmaradott térségekben tudnak fejlesztéseikhez forrást szerezni. „
A nagyvállalatok talpon maradása elengedhetetlen a KKV-k fennmaradásához, hiszen a kis,- és középvállalatok jelentős része nagyvállalatok beszállítója.” – hangsúlyozta Essősy. A tervezett pályázatok a befektetői kedv élénkítését és megvalósulását szolgálják. Megnő a támogatások intenzitása és módosulnak a vállalási feltételek is. Tavaly a cégek jelentős része nem tudta vállalni a szigorú feltételeket a kiszámíthatatlan gazdasági környezetben. A mostani kiírás sokkal rugalmasabban közelíti meg ezt a kérdést is: kevesebb vállalásra kötelezi a pályázó társaságokat, akik választhatnak például a munkavállalói létszám megtartása vagy árbevételhez kapcsolódó vállalás között.
Sőt, – egy pályázat kivételével – most már nem kell megvárni a formai befogadást sem, hanem a pályázati dokumentáció postára adását követően el lehet kezdeni a beruházást, ami jelentősen gyorsítja a beruházások megvalósulását, illetve növeli a pályázatok számát! A jelenleg óvatos banki hitelezési politika megváltoztatásában is jelentős szerepet kapnak a kedvezőbb feltételű pályázatok, hiszen a pályázók akár 40%-os előleget is kaphatnak, így a banki hitel-kihelyezési hajlandóság – a biztos támogatás és így a mérséklődő kockázat miatt – nagy mértékben javulhat. A mostani pályázatok ütemezése február közepétől május elejéig tart – két pályázat kivételével, amelyek év végéig nyitva állnak –, a végleges kiírások közzétételére pedig 2-3 héten belül kerül sor.
„A rendelkezésre álló uniós támogatások lehívásának érdekében reméljük, hogy a viszonylag gyors lezárást követően az év folyamán ismét meghirdetik majd a legkelendőbb pályázatokat, hasonlóan kedvező feltételekkel. Egy átgondolt, tervezhető éves pályázati politikával elérhető, hogy a nehezen teljesítő magyar gazdaság fellendüljön és szerencsés esetben célországként újra a befektetői térkép kedvelt desztinációja legyünk.”- tette hozzá a vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.