Noha a hét elején csak egy napra korlátozták az úgynevezett II-es kategóriába tartozó – tehát óránként 500-2500 köbméter gázt fogyasztó –, jellemzően ipari felhasználók gázkorlátozását, ez is naponta több milliárd forint kiesést okoz – nyilatkozta az Indexnek Némethné Pál Katalin, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője.
Számos nagyvállalat ugyanis kivár a gyártósorok újraindításával, ugyanis – orosz-ukrán megállapodás híján – továbbra is bizonytalan a gázellátás, márpedig egy-egy gyárleállításnak és újraindításnak drasztikus költségei vannak, mondja a szakértő.
A magyar ipar egyébként a GDP nagyjából negyedrészét adja. Ha a teljes ipar leállna – igaz, ehhez az kellene, hogy a II.-es mellett a csütörtökön két alkategóriára bontott III.-as kategória gázfelhasználását is korlátozzák, amire szerdán már felkészítették az érintett cégeket, bár azóta nem volt szó ilyesmiről –, az egyetlen hét alatt a GDP 0,5 százalékának a meg nem termelését jelentené. És ebben a számban még nincs benne a szolgáltató szektornak az iparra alapozott része, így például az iparvállalatok szállítmányozó cégeinek teljesítménye – közölte Némethné Pál Katalin.
A leállás okozta termeléskiesésért és veszteségekért nem jár kártérítés a cégeknek – ezt Gyurcsány Ferenc csütörtökön jelentette be, mondván: a legfontosabb feladat az ország gázellátásának a biztosítása.
A Magyar Suzuki és a MÁV Gépészet is csak hétfőre tervezi a munka újraindítását, míg a Bombardier dunakeszi üzemében szerdától határozatlan ideig tartó kényszerszünetet tartanak. Ugyanakkor számos nagyvállalat, így a Hankook, a Tondach, a keréktárcsákat gyártó Suoftec, az egészségügyi termékeket előállító Coloplast, a szénszálgyártó Zoltek, valamint a Wescast Autóipari Zrt. újraindult.
Ha a Naftogaz és a Gazprom továbbra sem tud megállapodni, és ismét, tartósan el kell rendelni a II. kategória korlátozását, akkor a nagyüzemek gyakorlatilag újra leállnak.
Az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft - Magyarország második legnagyobb gázimportőreként - 2009. január 9. napján - Magyarországon és az Európai Unióban is elsőként - beperelte a NAK Naftogaz Ukrajni-t és a Commission des Communautes européennes előtt bepanaszolta Ukrajnát!
Emellett pedig az Európai Unió felkérésére az OMV/EconGas két gázlogisztikai szakértőt küld az Oroszországból Ukrajnán keresztül az Európai Unió-ba irányuló gázszállításokat ellenőrző delegációba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.