Az ipar belföldi értékesítési árai 2008 decemberében az előző hónaphoz képest 1,6 százalékkal csökkentek, a 2007. decemberivel összehasonlítva 8,3 százalékkal emelkedtek.
Utóbbi január óta a legkedvezőbb értéknek számít, ugyanakkor a fogyasztói árak növekedését jócskán meghaladja. Az ipari exportértékesítés árai novemberhez viszonyítva 0,3 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz mérten 3,9 százalékkal nőttek. A belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak az előző havinál 0,9 százalékkal alacsonyabbak, az egy évvel korábbiaknál 5,8 százalékkal magasabbak voltak.
Az év során végletesen alakultak az árakat befolyásoló tényezők, a forintárfolyam nyáron évtizedes rekordot állított be az erős oldalon, míg őszre történelmi mélypontra süllyedt a kurzus.
Az olajár viszont éppen ellentétesen alakult a nemzetközi piacokon, a nyári hónapokban jutott rekord magasságba, majd amilyen gyorsan felszökött, úgy vissza is csökkent év végére. 2008 átlagában az ipar belföldi értékesítési árai 11,6 százalékkal, az exportértékesítési árak 0,6 százalékkal, a kettő eredőjeként pedig az ipari termelői árak 5,3 százalékkal nőttek. 2008 egészében 2007-hez viszonyítva a legerőteljesebben a kőolaj-feldolgozásban (24,8 százalékos), valamint az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő élelmiszeriparban (10,4 százalékos) nőttek az árak.
Árcsökkenés egyedül a textiliparban következett be (1,7 százalékos). A feldolgozóipar egészében 8,6 százalékkal, a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátásban 17,7 százalékkal emelkedtek az árak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.