A brüsszeli testület a gazdasági válság következtében kiéleződő szociális feszültségekre tekintettel döntött az újítás mellett. A "nyílt" ülés egyik fő témája a másik tagállamban kiküldetésben dolgozó munkavállalók helyzetét szabályozó direktíva lesz. Annak ellenére ugyanis, hogy az irányelv szerint elméletben a külföldről hozott munkaerőt a helyivel azonos feltételek mellett lehet csak alkalmazni, az uniós jogszabály mégis hagy kiskaput a munkáltatóknak.
Eszerint hiába írják elő az alkalmazónak, hogy a helyi minimálbérnél kevesebbet a külföldieknek sem fizethet, esetükben a kollektív béralku megkerülhető. Az Európai Bíróság közlemúltban született döntése pedig szintén azt az értelmezést részesíti előnyben, amely "kedvez a szabad uniós belső piac olajozott működésének" - írja az EUobserver.
A munkavállalói érdekképviseletek, illetve a baloldali politikusok szerint azonban ez a dolgozók rovására megy, éppen ezért a direktíva felülvizsgálatát kezdeményezik. John Monks, az Európai Szakszervezetek Szövetségének (ETUC) elnöke "fel kívánja vetni az ügyet" a mai ülésen, ezen felül pedig csalódottságának adott hangot, hogy Brüsszel saját magától nem tette meg a 2010-es kiemelt ügyek egyikévé.
Monks vélemyéne várhatóan ütközni fog az európai munkaadókat tömörítő Business Europe szervezet vezetője, Ernest-Antoine Seilliere meglátásával. A Business Europe nemrég levélben fejtette ki a bizottságnak, hogy a direktíva a szabad piaci verseny biztosítéka, és az üzleti élet szereplői ellenzik módosítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.