A Barclays Capital, amely minden hónapban felméri a külső adósságpiacokon pozíciókat tartó japán befektetői közösség hangulatát, februári körkérdésében arra is kíváncsi volt, hogy a japán befektetők tartanak-e a kelet-európai válság átszűrődésétől a nyugati EU-térségbe. A válaszadók 87 százaléka mondta azt, hogy "nagyon" vagy "valamelyest" tart ettől, és mindössze 13 százalék válaszolt úgy, hogy "nem nagyon", vagy "egyáltalán nem" aggasztja ez a lehetőség.
Az európai piacon aktív japán befektetői kör több mint kétharmada - 67 százaléka - ugyanakkor azt is valószínűsíti kisebb-nagyobb eséllyel, hogy Németország vagy más nagy euróövezeti országok megsegítik a többi európai uniós tagállamot, ha azoknak erre szükségük lenne. Ez a vélekedés csökkentette valamelyest az euróövezet szétesésének lehetőségével kapcsolatos japán befektetői aggodalmakat - ezúttal 21 százalékuk mondta azt, hogy látja ennek "jelentős" vagy "valamelyes" kockázatát a múlt havi 26 százalék helyett -, a Barclays Capital szerint azonban nem kizárható, hogy a vezető euróövezeti tagországok szuverén kötvényei elveszthetik a biztonságos befektetési menedék státusát.
Más nagy londoni házak mindazonáltal nem tartják lehetetlennek, hogy a válság szétzilálhatja az euróövezetet. A Lombard Street Research nevű londoni makrogazdasági elemző csoport egyik legutóbbi átfogó elemzésében az állt, hogy az euróövezeti csatlakozást eddig mindenki egyirányú folyamatnak tartotta, a távozás lehetősége nélkül. A folytatódó pénzügyi válság azonban kikezdte a valutauniós tagság számos vélt előnyét, felvetve annak lehetőségét, hogy egy vagy több ország kilép. Lehet, hogy az euróövezet még nincs a felbomlás szélén, de a téma már nem tabu, még a valutaunión belül sem, írta az elemzés.
A Lombard Street Research londoni szakértői szerint a távozás pillanatnyi következményei fájdalmasabbak lehetnek, mint a maradásé, de hosszú távon ennek az ellenkezője is igaznak bizonyulhat. "A kilépés fájdalmas, de kivitelezhető", állt a jelentésben, amely kiemelte, hogy főleg Olaszország és Görögország veszített versenyképességéből a csatlakozás óta. A cég szerint a pénzügyi válság nyomán ráadásul a piacok elkezdtek aggódni egy sor euróövezeti gazdaság költségvetési állapota miatt is, aminek következtében például a görög szuverén adósság felára az irányadó német államkötvény - Bund - felett most magasabb, mint Görögország euróövezeti csatlakozása előtt volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.