Ahogy arra szakszervezeti vezetők azonnal rámutattak, az első dilemmát az okozta, hogy a személyi jövedelemadó (szja) alsó kulcsának egy százalékpontos emelkedésével romlana a minimálbér körül keresők jövedelmi pozíciója. Ennek kiküszöbölése érdekében azonban a kormány módosítani készül az adójóváírás rendszerét is. Mint tegnap hírül adtuk, az adójóváírás a jelenlegi 1,25 millió forint helyett már 1,5 millió forintos éves bruttó jövedelemig járna, mértéke – követve az adókulcsok változását – 18-ról 19 százalékra, maximális összege pedig 11 340 forintról 11 970-re nőne. Emellett szélesebb sávban vehetnék igénybe az adózók a szaknyelven az adójóváírás kifuttatásának nevezett lehetőséget is: ennek jegyében a jelenlegi 2,762 millió forint helyett egészen 3,552 millió forintos éves jövedelemig járna vissza az amúgy fizetendő szja egy – fokozatosan csökkenő – része.
Ha ezeket a módosításokat is figyelembe vesszük, önmagában az szja rendszerében valóban nem romlik egyetlen adózó pozíciója sem, igaz, sokaké nem is javul. Lapunk számítása szerint százezer forintos bruttó jövedelem mellett az átalakítás szaldója havi néhány száz forint körül lesz, mégpedig mínuszban.
Összességében az átalakítás jótékony hatása – a nagyvonalúbb adójóváírás dacára is – havi 150 ezer forintos jövedelemtől mutatkozik meg, és a nettó kereseten – egészen havi 296 ezer forintos bérig – sokat lendít a jóváírás jövedelemhatárának megemelkedése is. Az új szisztéma előnye számításunk szerint havi 470-480 ezer forintos bérnél fogy el, később azonban ismét az adózók előnyére válik a 4 százalékos különadó megszüntetése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.