Amennyiben nem sikerül nagyon rövid időn belül a pénzpiac számára meggyőző költségvetési lépéseket felmutatni, úgy beláthatatlan társadalmi hatásokkal számolhatunk. Ma már egyértelmű, hogy a világgazdasági és az európai recesszió mélyebb és hosszabb lesz annál, mint ahogy az tavaly év végén látszott. Eközben a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon tartós bizalmatlanság tapasztalható, ennek elsősorban a feltörekvő országok a kárvallottjai.
Magyarországot mint nyitott, az exportpiaci lehetőségektől és a nemzetközi hitelektől egyaránt alapvetően függő gazdaságot mind az áru-, mind a pénzpiaci nehézségek erősen negatívan érintik. Ráadásul viszonylag nagy állami és magánadósságunk, illetve önálló nemzeti valutánk különösen sebezhetővé tesz bennünket a jelenlegi, alacsony kockázatvállalási hajlandósággal jellemezhető pénzpiaci körülmények között. Ebből adódik a sajátos paradoxon: hiába jobb ma számottevően a magyar államháztartás egyensúlyi pozíciója, mint az elmúlt hat évben bármikor, támadhatóságunk miatt a korábbinál sokkal szigorúbb nemzetközi pénzpiacot csak egy további erőteljes kiigazítás nyugtathatja meg.
A kérdés jelenleg nem az, hogy lesznek-e ismételt fiskális megszorítások (igen, lesznek), sőt, valójában a „mikor” sem kérdés ma már. Ilyen nemzetközi pénzpiaci megítélés mellett evidens, hogy újabb, érdemi stabilizációs lépésekre van szükség, mégpedig már 2009 második felétől. A kérdés legfeljebb az, hogy a fiskális kiigazítás következő szakasza pontosan milyen intézkedéseket takar majd.
Ezen a területen ugyanakkor a magyar politikai döntéshozóknak könnyen traumatikus élményben lehet részük: gazdaságpolitikai döntéseik szabadságfoka hétről hétre csökken. Az idő előrehaladtával az olyan kérdések, hogy a magyar politikai elit szerint milyen lépések kedvezők – akár a magyar állampolgárok, akár bizonyos, erős érdekérvényesítő képességű csoportok szempontjából –, egyre kevésbé számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.