"A csongrádi duzzasztómű megépítése a globális felmelegedés egyértelmű jelei közepette mindinkább kényszerré válik" - mondta Ördögh József, megvalósíthatósági koordinátor a napilapnak.
Az Országgyűlés elfogadta Magyarország éghajlatváltozási stratégiáját. Az abban szereplő előrejelzések - például a Tisza nyári vízhozamának 30-50 százalékos csökkenése - beigazolódni látszanak. Az utolsó hat évben rendszeressé vált az aszály: Szolnok városa a Tiszából veszi ivóvizét, és ott nyaranta már gondot okoz előteremteni a szükséges mennyiségű vizet.
"Sürgetővé válik, hogy kiegészüljön a Tiszára még a múlt században tervezett, öt lépcsőből álló duzzasztórendszer - amelyből a tiszalöki, a kiskörei, valamint Vajdaságban a törökbecsei épült meg. Hiányzik egy duzzasztómű a folyó felső szakaszán is, a legnagyobb szükség azonban a csongrádi duzzasztómű megépítésére volna" - véli Ördögh József, aki 1978 óta foglalkozik a tervezett duzzasztó ügyével.
A csongrádi duzzasztómű megépítéséről politikai egyetértés alakult ki az MSZP és a Fidesz helyi politikusai között. Becsey Zsolt EP-képviselő hangsúlyozta: a duzzasztómű költségeinek nagy részét EU-s támogatásból lehetne finanszírozni.
A duzzasztómű továbbá energiát is termelhetne, valamint újraéleszthetné a tiszai hajózást. Az alacsony vízállás miatt jelenleg nem biztonságos a hajók mozgása.
A természetvédők szerint viszont károkat okozna a csongrádi duzzasztómű megépítése. Lőrincz István környezetvédelmi szakértő tanulmányában hosszan sorolja azokat a védett fajokat, amelyeknek életterére káros hatást gyakorolna a beruházás. A politikusok és a szakértők elismerik, hogy valóban összébb szorulna például a sárgás szitakötő élettere - megjegyzik azonban, hogy ha választani kell, ők inkább az emberek megélhetését igyekeznek szem előtt tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.