A gazdasági miniszter elektronikus levelében a válság által leginkább veszélyeztetett mikro-, kis- és közepes vállalkozások összefoglalóan kapnak tájékoztatást a rendelkezésükre álló pénzügyi és egyéb eszközökről, támogatásokról. Ilyenek például a hitelek, hitelgaranciák, kamattámogatási lehetőségek, európai uniós pályázatok.
A célzott támogatások között rendelkezésükre állnak a munkahelymegtartó támogatások, az exporttámogatás és a beszállítói háttér megerősítését célzó program is. A levél felhívja a figyelmet arra is, hogy a vállalkozások számára csökkentek a bürokratikus terhek, és az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében is több uniós forráshoz már könnyebben és gyorsabban juthatnak.
Bajnai Gordon a levélben rámutat: ezt a válságot megállítani nem lehet, azonban hatásainak mérséklésére van mód. A kormány ezért tavaly novemberben meghirdette válságkezelő és gazdaságélénkítő csomagját, amely a következő két évben több mint 1.400 milliárd forintnyi forrást juttat közvetlenül a vállalkozásoknak.
A levél eljuttatásában a miniszter kérte a Gazdasági Egyezető Fórum (GEF) gazdasági oldalát képviselő szervezetek segítségét is, hogy saját csatornáikon keresztül a vállalkozói érdekképviseletek is továbbítsák az e-maileket. Az NFGM tájékoztatása szerint a miniszter levele olvasható a tárca honlapján.
Bajnai Gordon pénteken Veszprémben, a gazdasági évnyitó rendezvényen azt mondta: a pénzügyi válság után már megérkezett Magyarországra a reálgazdasági válság is, amely akár két évig is elhúzódhat, és mélyebben érinti a társadalmat, mivel a vállalkozások és a munkavállalók jutnak válságos helyzetbe.
Kifejtette: a reálgazdasági válság három területen "üti meg" keményen a gazdaságot: kevesebb a pénz, beszűkülnek a piacok, és tömegével szűnnek meg a munkahelyek. A gazdasági tárca vezetője megjegyezte, hogy a válság kezdete óta a munkáltatók által bejelentett csoportos létszámleépítések során mintegy 25 ezer munkahely szűnt meg Magyarországon. Ugyanakkor október óta több mint nyolcezer új munkahely is létesült - mutatott rá.
Bajnai Gordon szerint Magyarország gazdasági növekedési képessége fokozatosan romlott el 2000-től kezdve. Szerinte ha az ország nem tudja évről-évre fenntartható módon az Európai Unió növekedési átlagát legalább két százalékkal meghaladni, akkor nem lesz érzékelhető felzárkózás. Magyarország növekedési képessége most két százalék körüli, s ha ezt nem tudjuk tartósan négy százalék körülire emelni néhány év alatt, akkor nem tudjuk kinőni az adósságunkat sem - fogalmazott a miniszter. A forint gyengülésébe "ez van beárazva", a nemzetközi bizonytalanságon kívül - mondta a gazdasági tárca vezetője. Az elmúlt 8-10 évben minden választás arról szólt, hogyan lehet az újraelosztást növelni, azaz osztogatni pénzt - hangsúlyozta Bajnai Gordon. Szerinte ez azért van így, mert nagyon alacsony, 57 százalékos a foglalkoztatási ráta, azaz a felnőtt népességnek csupán 57 százaléka dolgozik. Minden második felnőttet valahogy eltartunk az újraelosztási rendszerrel - mutatott rá. Kiemelte: ezért van a gazdaság annyira megterhelve adókkal, így nagyon kevesen nagyon sok adót fizetnek. Hangsúlyozta, hogy muszáj ezen változtatni, azoknak a terhein könnyíteni, akik fenntartják az országot.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az őszi gazdasági csúcson bejelentettek egy válságkezelő programot, s összességében két évre 1400 milliárd forintos finanszírozási csomagot hirdettek meg. Ebből már 560 millió forint elérhető különböző bankoknál - mondta. Bajnai Gordon szerint 100 ezer olyan munkahelyet igyekeznek megőrizni, amelyek megszűnnének, ha nem lenne munkahelyek megtartására pénz; erre 30 milliárd forint áll rendelkezésre. A miniszter szerint ezekkel az intézkedésekkel a válságot csak enyhíteni lehet, mert több tízezer munkahely szűnhet meg, mielőtt a válság eléri a mélypontját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.