A recesszió hivatalos ismérvének tekintett, egymás utáni két negyedéves visszaesést döntően a lakáspiac és az építőipari szektor, illetve az autógyártás súlyos válságából eredeztetik. A munkanélküliség elérte a 14 százalékot, ami kétszerese a 2007 előtti szintnek, és jóval meghaladja az euró-övezet átlagát.
A hanyatlásban döntő szerepet játszott a belföldi kereslet visszaesése, az egyetlen pozitívnak tekinthető mozzanat szerint a bevitel gyorsabban esett, mint az export.
A Bloomberg által idézett elemzők az idei naptári év egészére 2-3 százalékos GDP csökkenést jósolnak. A mostani, 15 éve a legsúlyosabb recesszió Spanyolországban, amelynek leküzdésén a kormány – a gazdaság méreteihez képest jelentős összegű – 90 milliárd eurós, fiskális ösztönző program végrehajtásával kíván munkálkodni. Ebből mintegy 70 milliárdot képvisel kiadások növelése. Az élénkítés nyomán azonban a GDP-arányos költségvetési hiány a monetáris unió stabilitási paktumában előirányzott duplájára, várhatóan 6 százalékra fog ugrani.
A romlás drámai mértékének érzékeltetésére a Forbes rámutat, hogy az államháztartás a 2007-es évet mintegy 2 százalékos többlettel zárta. A bruttó hazai termékhez viszonyított államadósság az évtized derekán jutott mélypontjára, amikor mindössze 40 százalékos – európai viszonylatban is fölöttébb kedvezőnek tekinthető – szinten állt.
A folyamatban lévő erőteljes deficit-költekezés hatására azonban a mutató 2011-re várhatóan eléri az 58 százalékot. Spanyolország tragédiájának azt tartják, hogy az országot egyszerre érte a hitelválság és a korábban megállíthatatlannak látszó lakásépítési hullám kifulladása, illetve az építőipar megroppanása.
A versenyszféra és a makrogazdaság egyaránt súlyos feszültségei miatt a Standard & Poor’s hitelminősítő január 19-én – egy fokozattal – leszállította az ország által korábban élvezett „AAA” kategóriájú besorolást. Hírügynökségek a hét közepén jelentették, hogy a Moody’s ugyanerre készül, miután a közleményében az euró-övezet legveszélyeztetettebb két államának minősítette Írországot és Spanyolországot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.