BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stagnáló vendégforgalom, csökkent a vendégéjszakák száma

2008-ban a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek száma (1, illetve 2 százalékkal) egyaránt meghaladta az előző évben mértet, azonban a rövidebb tartózkodási idő miatt a vendégéjszakák száma (2, illetve 1 százalékkal) csökkent - olvasható a KSH legfrissebb közleményében. A szálláshelyek árbevétele folyó áron egy százalékkal maradt el a 2007-hez.

2008-ban 3,5 millió külföldi vendég 9,9 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 1 százalékkal emelkedett, miközben a vendégéjszakák száma 2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az öt legjelentősebb küldő ország közül négynél (Németország, Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Olaszország) visszaesés tapasztalható a vendégforgalom tekintetében, Ausztria kivételével mindegyikben 10 százalék körüli volt a vendégéjszakák csökkenése.

Nagy-Britannia esetében az éves forgalom meghaladta a tavalyi évet, ugyanakkor szeptember óta a brit vendégek forgalma is erőteljesen csökkent. A külföldivendég-forgalom közel 80 százalékát realizáló szállodákban az eltöltött vendégéjszakák száma a háromcsillagos kategóriában emelkedett (1 százalékkal), az ötcsillagos egységeknél stagnált, az összes többinél pedig mérséklődött.

Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 4,1 millió belföldi vendéget és 9,9 millió belföldivendégéjszakát regisztráltak. A vendégek száma 2 százalékkal emelkedett a vendégéjszakák számának 1 százalékos csökkenése mellett.

A belföldivendég-forgalom 63 százalékát fogadó szállodákban 2 százalékkal nőtt az éjszakák száma az előző évhez viszonyítva, a négy-, valamint az ötcsillagos egységekben 9, illetve 17 százalékos volt a bővülés. A belföldi vendégek körében népszerű – a vendégéjszakák 15 százalékát regisztráló – panziók esetében 2 százalékos mérséklődés tapasztalható.

A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 32 százalék. A szabadidejük eltöltése miatt utazók 11 százalékának elsődleges célja az egészségturizmus volt. A szállodai vendégforgalom 31 százaléka a gyógy- és wellness-szállodákba irányult, az utóbbiak bel- és külföldivendég-forgalma kiemelkedően dinamikusan fejlődött. 2008-ban a külföldi vendégek 13,5 százaléka, valamint a belföldi vendégek 25 százaléka vette igénybe a gyógy- és wellness-szállodák által nyújtott szolgáltatásokat, miközben a kiadható férőhelyek száma júliusban közel 5, illetve 27 százalékkal emelkedett 2007 azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, mindössze 29 százalékuk vette igénybe az utazási irodák segítségét. Az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalás egyre jelentősebb az utazók körében (28 százalék).

 Az elmúlt évben a szállodák szobakihasználtsága augusztusban volt a legmagasabb, átlagosan 63,3 százalékos, ezen belül a legnagyobb érték a gyógyszállodák esetében figyelhető meg (78,6 százalék), bár kapacitáskihasználtságuk 3 százalékponttal elmaradt a 2007-ben mért értéktől. A 2008 egészét nézve a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 48,5 százalék volt. A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január–decemberben 2, illetve 3 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A statisztikai régiók közül a vendégforgalom Nyugat-Dunántúlon és Dél-Alföldön haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. A kereskedelmi szálláshelyek összesen 245 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a vizsgált időszakban, ezen belül a szállásdíjbevétel 139 milliárd forint volt, az összes bevétel folyó áron 1 százalékkal maradt el a 2007-ben mért értékétől.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 964 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) pedig 7263 forint volt. Egy évvel korábban ugyanez az érték 14 902, illetve 7444 forint volt. 2008-ban a szállodai szobák átlagára májusban (16 234 forint), az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel értéke pedig augusztusban (8814 forint) volt a legmagasabb. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások tavaly január–decemberre számított árindexe 7,5 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.

2008-ban, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány adatai alapján 35 milliárd forint értékben váltottak be üdülési csekket a különböző szolgáltatóknál, ebből 21 milliárd forint értékben a kereskedelmi szálláshelyeknél. A turisztikai főidényben (július) a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2857, ezen belül a 863 szálloda 50 ezer szobával, 1103 panzió 15 ezer szobával működött.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.