Január 16-án az IMF igazgatótanácsa 402,5 millió euró (530 millió dollár) készenléti keretet hagyott jóvá Szerbiának 15 hónapra a makrogazdasági és a pénzügyi stabilitás támogatására.
Mirko Cvetkovic szerb miniszterelnök február végén azt mondta, hogy a kormány további 2 milliárd dollár hitelt fog kérni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) a globális gazdasági válság negatív hatásainak ellensúlyozására. Cvetkovic akkor azt mondta, hogy az új hitelmegállapodás a korábban kötött hitelszerződés helyébe lépne, és a kölcsön azonnal lehívható lenne, azt a devizatartalék biztosítására, illetve a dinár stabilizálására fordítanának.
A dinár az év eleje óta 25 százalékkal gyengült az euróhoz képest. A szerb kormány 0,5-1,0 százalékra csökkentette a gazdaság idei várható növekedésére vonatkozó előrejelzését a válság kirobbanása előtt várt 6,0 százalékról.
Montenegró is IMF-hitelt fontolgat
Montenegró ugyancsak készenléti hitelt fontolgat a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), miután az előrejelzések szerint erősen lassul a hazai össztermék növekedése. A GDP a mostani előrejelzések szerint nulla és 2,5 százalék között nőhet az idén, korábban még 5 százalékos emelkedést valószínűsítettek.
A montenegrói pénzügyminiszter a Reutersnek nyilatkozva elmondta: a tervezettnél alacsonyabb bevételek és a növekedés számottevő lassulása miatt a kormány fontolóra vette készenléti hitelkeret kérését az IMF-től.
2004 és 2008 között évente átlagosan 7 százalékkal nőtt a montenegrói gazdaság. Montenegróban március 29-ére tűzték ki az előrehozott parlamenti választásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.