Róna Péter közgazdász hétfőn az MTI-nek kifejtette: a szegényektől elvett minden forintnak keresletcsökkentő hatása van, hiszen ez a réteg a pénzt fogyasztásra költi. Ezért nem helyeselhető az általános forgalmi adó - ideiglenes jelleggel - 20-ról 24 százalékra emelése sem - tette hozzá a közgazdász.
Álláspontja szerint a Reformszövetség javaslatainak bevezetésétől várt pozitív hatások nem ellensúlyozzák a kereslet csökkenése nyomán bekövetkező visszaesést. Ha nem valósulnak meg a Reformszövetség javaslatai, akkor is 5 százalékkal eshet vissza a magyar GDP 2009-ben - jegyezte meg.
Róna Péter szerint helytálló volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) március 9-i bejelentése, amely szerint több eszközzel egyszerre próbálja megteremteni a forint stabilitását. Hozzátette: a forintot elsősorban azért kell erősen tartani, hogy a devizahitelek ne dőljenek be. A devizaadósságokat forintadósságokká kellene konvertálni, hogy az MNB több mozgástérhez juthasson - vélekedett Róna Péter.
Ezenkívül tovább kellene csökkenteni a jegybanki alapkamatot, hiszen a jelenlegi 9,5 százalékos érték egyedülállóan magas az Európai Unióban és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetben (OECD) is. Egy ilyen kamatszint defláció idején "összeroppanthatja a gazdaságot" - mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.