Februárban az államháztartás pénzforgalmi deficitje 294,5 milliárd forint volt, megfelelt a prognózisnak - mondta az államtitkár. Az államháztartás alrendszerei közül a központi költségvetés 273,6 milliárd forint, a társadalombiztosítás 31,5 milliárd forint hiánnyal zárt.
Az elkülönített állami pénzalapoknál 10,6 milliárd forint többlet alakult ki. A főbb adóbevételek közül az általános forgalmi adó, a személyi jövedelemadó és a járulékbevételek elmaradtak a tervezettől, ugyanakkor a társasági, a jövedéki és a regisztrációs adóbefizetések némileg meghaladták a várt összegeket. Januárban és februárban összesen az államháztartás pénzforgalmi hiánya – a helyi önkormányzatok nélkül – 256,6 milliárd forint volt, ami a GDP 1 százaléka.
A prognózistól minimális az eltérés, a Pénzügyminisztérium erre az időszakra 256,2 milliárd forintos deficittel számolt. "A közölt számok bizonyítják: a költségvetés összeomlásáról szóló híreszteléseknek semmiféle alapjuk nincs, igaz annak érdekében, hogy a tervezett hiány tartható legyen, határozott, költségcsökkentő intézkedéseket kellett hozni" - fogalmazott Keller László. A Pénzügyminisztérium márciusra 332,9 milliárd forint, az első negyedévre 589,5 milliárd forint, GDP-arányosan 2,2 százalékos államháztartási hiányt vár - ismertette a friss prognózist az államtitkár. Az év egészére a szaktárca továbbra is 730,6 milliárd forint összegű pénzforgalmi deficittel számol, ez a GDP 2,7 százaléka, eredményszemléletben (ESA''95) pedig a várható hiány a GDP 2,9 százaléka lesz.
A kormány az államháztartási hiányt minden körülmények között a GDP 3 százaléka alatt kívánja tartani - jelentette ki egy kérdésre Keller László, hozzátéve, hogy az idei évre vonatkozó GDP prognózisban továbbra is 3-3,5 százalékos visszaeséssel számol a kormány, figyelembe véve az előrejelzés kockázatát. A múlt év első negyedévében az államháztartás pénzforgalmi hiánya meghaladta az 500 milliárd forintot - felelte egy kérdésre Várfalvi István. A szakállamtitkár kifejtette: az idei év második felében valósul meg a tervezett 210 milliárd forintos kiadáscsökkentési csomag, s ennek alapján teljesíthető a 2009 egészére jelzett 730,6 milliárd forintos államháztartási deficit.
A kormány nem kívánja módosítani a költségvetési törvényt a második félévben elinduló, tervezett adóátrendezés után sem - jelentette ki egy másik kérdésre Keller László, aki nemmel válaszolt arra az újságírói kérdésre, hogy az IMF-fel folytatott tárgyalásokon felmerült-e a hitelkeret növelése, illetve a kölcsön futamidejének meghosszabbítása.
Az államtitkár elmondta: az egészségbiztosítási alapnál a már meghirdetett 30 milliárd forintos kiadáscsökkentés után újabbal nem kell számolnia az egészségügynek. Hozzátette: ha a biztosítási alap bevételei a vártnál kisebbek lesznek, akkor a kormány az adóbevételekből egészíti ki az egészségbiztosítási alap költségvetését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.