BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EU számára a világ soha nem lesz olyan, mint volt

Nincs objektív oka annak, hogy Európa megbukjon a mostani válság során, de a sikerre utaló világos jel sincs – mondta az Európai Bizottság egyik korábbi, ipari ügyekben illetékes tagja.

A veterán Etienne Davignon szerint meg kell várni, hogy az EU intézményei és a tagállamok kormányai milyen választ adnak a globális gazdasági zavarokra, és még akár 18-24 hónapnak is el kell telnie, amíg világossá válik a pusztító folyamatok teljes hatása. A volt politikus utalt arra, hogy Európa-szerte érezhető az establishmenttel szembeni ellenérzésék erősödése, ami helyenként már-már cinizmusba megy át. Az emberek nem értik meg, hogy valami változás van a levegőben – mondta. Immár mintegy 6 hónapja annak, hogy döntő fordulat következett be, és a válság végképp elmélyült, Európa pedig még mindig azzal van elfoglalva, hogy miként alakítsa át a bankrendszer szabályozását és felügyeletét, illetve hogy alakítson ki politikai egységet a szükséges akciók keresztülvitelére – mondta Davignon.

A volt politikus – aki jelenleg a Suez-Tractebel elnökhelyettese – mindazonáltal hatásos, összehangolt akciók indítását várja a március 19-i EU-csúcstól és az április 2-i G-20 tanácskozástól. Először is fel kell ismerniük, hogy a világ már soha nem lesz ugyanolyan, mint tavaly szeptember előtt volt. Ha ez nem történik meg, akkor a sajtó okkal nevezheti „szájtépésnek” az elhangzottakat, miközben a dolgok egyre rosszabbra fordulnak. Az interjúban az EUobserver rámutat, hogy Davignon az obskúrus – de különlegesen fontos személyiségeket felvonultató – Bilderberg-csoport tagja, és a szervezet júniusban tartja a következő ülését.

A rendezvényen várhatóan megvizsgálják azt a tervet, hogy euró-kötvényeket kellene kibocsátani, amelyekért az egységes valutát használó 16 tagállamnak kellene garanciát vállalnia. Davignon cáfolja, hogy emiatt emelkednének az övezeten kívüli EU-tagállamok adósságterhei, sőt – hangoztatja – az egységes euró-kötvénnyel könnyebb lenne megoldani a gyengébb tagállamok problémáit. A pénzügyi rendszer eddigi, tagállamonkénti felügyeletét és szabályozását a volt politikus katasztrofálisnak tartja, emellett sürgeti, hogy a rendkívül helyzetben az EU ítélje meg enyhébben az egyes szektoroknak nyújtott állami támogatást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.