Gordon Brown már múlt heti washingtoni látogatásán egyértelművé tette: szerinte be kellene tiltani az adóparadicsomok működését. Ez 180 fokos fordulat a brit miniszterelnöktől, hiszen London eddig inkább a brit pénzügyi szféra érdekeit igyekezett védeni, ehhez pedig az adóparadicsomok hallgatólagos megtűrése is hozzátartozott.
Az elmúlt hetekben azonban világszerte nőtt az igen alacsony vagy egyenesen nullaszázalékos adókulcsokat alkalmazó országokra kifejtett nyomás – különösen amiatt, hogy sokan közülük az ezt kihasználó magánszemélyekről és cégekről nem akarnak információkat adni. A globális válság ugyanis kiürítette a költségvetési kasszákat, amelyeknek most égető szükségük lenne új bevételekre.
Márpedig az átlátható nemzetközi pénzmozgások megteremtéséért harcoló Tax Justice Network brüsszeli lobbicsoport számítása szerint a világ vezető országai évente 200 milliárd eurónak megfelelő bevételtől esnek el amiatt, hogy polgáraik és cégek jövedelmük egy részét az adóparadicsomokon keresztül egyszerűen eltüntetik a nemzeti adóhatóság szeme elől.
Brown pálfordulása is azzal magyarázható az elemzők szerint, hogy London nem akar akadályként feltűnni az érlelődő globális fellépés útjában. Nicolas Sarkozy francia államfő a közelmúltban javasolta, hogy Svájcot is vegyék fel az adócsalást lehetővé tevő, a nemzetközi közösséggel együtt nem működő országok OECD-s feketelistájára. Ezen jelenleg csak Andorra, Monaco és Liechtenstein szerepel.
Németországban törvénytervezet készül az adóparadicsomokba menekített pénzek megadóztatásáról. Az elképzelést kezdetben ellenző kereszténydemokraták a napokban beadták a derekukat, és immár támogatják a szociáldemokrata Peer Steinbrück pénzügyminiszter tervét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.