A most közzétett kamarai prognózis szerint a szigetország GDP-je 2009-ben 2,8 százalékkal fog csökkenni. Januárban még csak 2,2 százalékos mínuszt jósolt a BCC, amely most a 2010-es várakozásait is rontotta: 1,1 százalékos növekedés helyett már csak 0,8 százalékot várnak. A munkanélküliek száma 2010 második felében 3,1 helyet 3,2 millió főre - a brit munakerőállomány több mint tíz százalékára - emelkedhet. Most kétmillió fő van munka nélkül.
A brit gazdaság kibocsátása 2008 utolsó negyedévében 1,5 százalékkal csökkent, ami a nyolcvanas évek óta a legrosszabb eredménynek számít. A BCC elemzői szerint a mostani válság összesen 3,7 százalékkal fogja csökkenteni az ország GDP-jét; az 1992-93-as recessziót ehhez képest enyhén, 2,5 százalékos mínusszal úszta meg az Egyesült Királyság.
A brit feldolgozóipar cégeit tömörítő EEF szintén most nyilvánosságra hozott felmérése arról tanúskodik, hogy a cégek a béreken igyekeznek megspórolni a túléléshez szükséges pénz legalább egy részét. A felmérésben részt vett 600 iparvállalat kétharmadánál fagyasztották be a béreket, vagy készülnek ilyen lépésre a közeljövőben. A megkérdezettek hét százalékánál csökkentek a fizetések.
David Yeandle, az EEF foglalkoztatás-politikáért felelős vezetője elmondta: tapasztalataik szerint a munkaadók most gyakrabban próbálják bérstoppal, a bérfizetés elhalasztásával vagy a munkaidő átmeneti csökkentésével elejét venni a létszámleépítéseknek, mint ami a korábbi recessziók idején jellemző volt. A helyzet komolyságát jelzi, hogy a szakszervezetek is szokatlanul nyitottak a megszorítások iránt; a Jaguar Land Rover dolgozói például - a szakszervezetek buzdítására - a múlt héten megszavazták a négy napos munkahét bevezetését és fizetésük egy éves befagyasztását.
Az EEF adatai szerint a feldolgozóipari cégek 23 százaléka csökkentette a heti munkaidőt, és 18,6 százalékuknál vannak hasonló tervek. Az autógyárak mellett például az építőipari eszközöket gyártó JCB és a Hawick Knitwear ruházati cég is a munkaidő rövidítése mellett határozott. Az EEF támogatja a brit szakszervezeteket tömörítő TUC azon követelését, amely szerint a kormányzatnak támogatnia kellene a rövidített munkahétre áttérő és ezzel munkahelyeket megtartó vállalatokat.
A válságkezelésre fordított összegek emelkedése és az adóbevételek csökkenése ugyanakkor egyre súlyosabb helyzetet teremt a brit államkincstárban. Sajtóértesülések szerint Alistair Darling pénzügyminiszter az áprilisban közzéteendő költségvetési tervezetben adóemeléseket és kiadáscsökkentéseket lesz kénytelen kilátásba helyezni a recessziót követő évekre. A jelenlegi tervek szerint öt év alatt 500 milliárd fonttal nőne a brit államadósság, amely ily módon - a történelemben először - túllépné az ezer milliárdos szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.