A szakszervezetek általános sztrájkot is hirdettek csütörtökre, s a felmérések szerint várhatóan ennek a felhívásnak is igen sokan engedelmeskednek majd. Sarkozy is úgy számol, hogy magas lesz a részvétel a tiltakozóakciókon. "Most érünk a válság legsúlyosabb szakaszába", s egyébként is, a szociális ügyek általában tavasszal szoktak felforrósodni - hangoztatta az elnök.
A kormány 26 milliárd eurós gazdaságélénkítő programot hirdetett, ám a segítséget sokan keveslik. A válságkezeléssel elégedetlen szakszervezetek január 29-én 2,5 millió embert vittek utcára a különféle demonstrációkra, s az aznapra meghirdetett általános sztrájk teljesen megbénította Franciaországot. Ezt követően Sarkozy tett ugyan gesztusokat, ám az érdekképviseleteket nem sikerült kielégítenie. A csütörtöki tiltakozásokat a januári akciók folytatásának szánják.
Francois Fillon miniszterelnök már előre bejelentette, hogy akármekkora is lesz a részvétel a csütörtöki demonstrációkon, a kormány semmiképpen nem tud újabb engedményeket tenni, mert "minden újabb szubvenció újabb adósságot teremt". Elemzők azonban figyelemre méltónak tartják, hogy ezt nem Sarkozy mondta.
A növekvő elégedetlenséget a közelmúltbeli gyárbezárások is tüzelik. A német Continental nemrég a helybéliek óriási tiltakozása dacára úgy döntött, bezárja üzemét a Párizstól északra található Clairoix-ban, s emiatt 1120 ember veszíti el a munkahelyét. Az elbocsátások feltételeiről szóló tárgyalásokat a szakszervezetek és a munkaadók között tojásdobáló dühös munkások szakították félbe.
A japán Sony 311 ember elbocsátásáról döntött egyik dél-franciaországi üzemében. Itt a tiltakozó alkalmazottak egy éjszakára bezárták a gyár vezetőit.
Talán ennél is nagyobb sokkot okozott azonban, hogy a Total olajipari óriáscég alig egy héttel a tavalyi rekordnyereségről szóló beszámoló közzététele után jelentette be: megválik 555 dolgozójától.
A politikai elemzők most attól tartanak, hogy a tiltakozások a szélsőbal további megerősödéséhez vezetnek. A BVA közvélemény-kutató egyik közelmúltbeli felmérése szerint a franciák számára Olivier Besancenot, az Új Antikapitalista Párt vezetője éppen olyan hiteles gazdaságpolitikus, mint Sarkozy.
„Ha a kormány nem változtat politikáján, attól félek, hogy tavasszal (…) a kétségbeejtő helyzet miatt hatalmas és radikális lázadó mozgalom bontakozik ki” – közölte Laurent Fabius, az ellenzéki szocialisták egyik meghatározó alakja, aki 1984-86 között töltötte be a miniszterelnöki posztot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.