BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyetlen ország sem akarja elhagyni az euróövezetet

Elhanyagolható annak a veszélye, hogy a jelenlegi pénzügyi felfordulás következtében szétesik az euróövezet, mivel a kilépő országoknak súlyos nehézségekkel kellene szembenézniük.

Elhanyagolható annak a veszélye, hogy a jelenlegi pénzügyi felfordulás következtében szétesik az euróövezet, jórészt éppen azért, mert a "hetes erősségű orkánnak megfelelő" piaci viharban szélsőségesen súlyos gazdasági, pénzügyi és politikai következményekkel számolhatnának az esetleg kilépő országok, áll a Moody''s Investors Service keddi londoni elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő szerint kevés előnnyel járna a pénzügypolitikai autonómia visszaszerzése az euróövezeti tagok számára, tekintettel az alacsony, és várhatóan még tovább csökkenő valutauniós központi kamatszintre.

A valutaleértékelésnek mint a külső versenyképesség helyreállítására bevethető eszköznek - amelyet az esetleges kilépés legfőbb indokai között szokás említeni - már érezhetőbbek lennének az előnyei. Ezeknél az előnyöknél azonban nagyobb hátrányt jelentene a kamatok emelkedése, ami a távozással együtt járna, és különösen fájdalmas lenne a nagy folyómérleg-hiányt görgető, így magas külső finanszírozási igényű gazdaságok számára. Így az önálló kamatmegállapítás előnyei a legjobb esetben is kétségesek, áll a Moody''s keddi londoni elemzésében.

A cég szerint mindemellett az uniós szerződésekben nincs olyan záradék, amely foglalkozna az euróövezet elhagyásának lehetőségével, így a többi tagállam akár szerződésszegésként is kezelhetné, ha valamelyik valutauniós ország kilépne. A távozó ország nemigen számíthatna a többiek nagyvonalúságára, fogalmaz a hitelminősítő.

A Moody''s szerint az elmúlt évtized tapasztalatai - és az euró előtti, 1990-es évtized ismétlődő válságai - azt mutatják, hogy a pénzügyi unióbeli tagság jóval nagyobb védelmet nyújt, mint amennyi korlátozással jár.

Mindezek alapján a hitelminősítő arra a következtetésre jut, hogy egyetlen tagország kormánya sem fogja az önkéntes kilépést választani, mivel egyik eurógazdaság sincs annyira nehéz helyzetben, hogy egy ilyen döntés reálissá válhatna.

A londoni elemzői közösségben ugyanakkor vannak olyan vélemények, amelyek nem zárják ki ennyire egyértelműen az euróövezet felbomlását.

A Lombard Street Research nevű londoni makrogazdasági elemző csoport nemrégiben kiadott elemzése szerint az euróövezeti csatlakozást eddig mindenki egyirányú folyamatnak tartotta, a távozás lehetősége nélkül. A folytatódó pénzügyi válság azonban a cég szerint kikezdte a valutauniós tagság számos vélt előnyét, felvetve annak lehetőségét, hogy egy vagy több ország kilép.

Lehet, hogy az euróövezet még nincs a felbomlás szélén, de a téma már nem tabu, még a valutaunión belül sem, állt az elemzésben.

A Lombard Street Research szakértői szerint a távozás pillanatnyi következményei fájdalmasabbak lehetnek, mint a maradáséi, de hosszú távon ennek az ellenkezője is igaznak bizonyulhat. A cég kiemeli, hogy főleg Olaszország és Görögország veszített versenyképességéből a csatlakozás óta.

A ház szerint a pénzügyi válság nyomán ráadásul a piacok elkezdtek aggódni egy sor euróövezeti gazdaság költségvetési állapota miatt is, aminek következtében például a görög szuverén adósság felára az irányadó német államkötvény - Bund - felett most magasabb, mint Görögország euróövezeti csatlakozása előtt volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.