Magyarország a feltörekvő gazdaságokon belül is a sérülékenyebbek közé tartozik – mondta Juliet Sampson, az HSBC Bank vezető közgazdásza az Ybl Klub konferenciáján. A világ és a régió átlagánál is gyengébb gazdasági teljesítményt jósol a következő időszakra az ország számára a szakértő. Már 2001 közepétől figyelmeztettek a piaci szakértők a magyar ikerdeficit veszélyeire, ezzel együtt nem számítottak arra, hogy idáig jutnak a dolgok – ismerte el az elemző. Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy nem a legrosszabb helyzetben lévő gazdaság jelenleg sem Magyarország, Ukrajna és Pakisztán például sokkal kedvezőtlenebb kilátásokkal szembesül.
A refordinamika alábbhagyott, és a fiskális rugalmasság is igen alacsony, ezért rossz pillanatban érte az országot a válság. A legjobb esetben a tőkeáramlás újraindulása segíthet kilábalni Magyarországnak, de jelenleg inkább a bizonytalanság, a gyenge forint, és a bizalmatlanság jellemző. A befektetőknek jelenleg arra van szükségük, hogy tudják, nem engedi ki a kormány az irányítást a keze közül, nem lesz például 400 vagy 500 forintos euróárfolyam. A bankmentő csomagok nem feltétlenül jelentik a legjobb megoldást a szektor számára, inkább a pénzpiaci viszonyok rendezése lenne a cél a banki elemző szerint.
Választ kell találni arra, miért fagyott le az állampapírpiac, miért nem akarja a magánszféra finanszírozni a magyar államadósságot – mondta Hamecz István, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója. Az alapvető statikus mutatók ugyanis nem indokolják a mostani bizalmatlanságot. Középtávon elemezve az államadósság fenntarthatóságát arra juthatunk, hogy a potenciális gazdasági növekedés, az adósságállomány, és a reálkamat felárak alapján nem tekinthető fenntarthatónak a jelenlegi államháztartási egyenleggel. Csermely Ágnes, az MNB főosztályvezetője ugyanakkor vitatta az ehhez a számításhoz felhasznált számok valódiságát. Hosszú távon nem segít ezen az IMF-kölcsön sem, rövid távon pedig elég lett volna a kiadási plafon bevezetése – véli a szakértő.
Egy egyszerű modell alapján 4 százalékos további megszorításra, vagy 9 százalékos gazdasági növekedésre lenne szükség a jelenlegi körülmények között. A hitelesség növelésével ezen lehet finomítani, de ez önmagában nem oldaná meg a helyzetet, a költségvetési kiadásokat is csökkenteni kell. Emellett a munkaerőpiac siralmas helyzete is magyarázza az alacsony potenciális növekedést. Az a kulcskérdés, hogy azt az egymillió embert, aki kiszorult a munkaerőpiacról, hogyan lehet újra visszahozni. Ez munkaerőkínálati probléma, egyrészt a negatív ösztönzők (korai nyugdíj, rokkantnyugdíj), másrészt a képzettség terén lenne szükség előrelépésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.