Gyakorlatilag annyit lehet tudni, amennyit az elmúlt napokban, hetekben különféle fórumokon, előadásokban elmondott.
A Medián friss felmérése szerint is ő a leginkább elfogadható a lakosság számára. A felmérésből ugyanakkor kiderül: még a magukat MSZP-s szavazónak vallók is inkább támogatnának egy szakértő kormányt, mint egy párton belüli új miniszterelnök kinevezését, a társadalom egészében pedig az előre hozott választások kaptak relatív többséget.
Összességében a választók csupán 15 százaléka látná szívesen Gyurcsány Ferencet vagy egy másik MSZP-s jelöltet a miniszterelnöki székben.
A miniszterelnök személyénél jóval világosabban körvonalazódnak azok az intézkedések, amelyek az új kormányra várnak. A költségvetésiegyensúly-kényszer mellett csak egyetlen módon teremhetők új források a gazdaság élénkítésére és a vállalkozások támogatására: a kiadások visszafogásával.
Erre mutatott rá a napokban egy előadásában Bokros Lajos. A volt pénzügyminiszter leszögezte: a 70 százalékos GDP-arányos államadósság, az államháztartási hiánycél teljesítésének kényszere, valamint a valutaválságtól való félelem megköti a jegybank kezét is, hiszen így nincs mód a kamatok csökkentésére. Tény, a kiadások visszafogása – a kereslet további csökkentésével – rövid távon még súlyosabb válságot okozhat, a cél azonban Bokros szerint jelenleg az, hogy a magyar gazdaság 2010 második felére legalább részben ledolgozza az utóbbi években felhalmozott versenyhátrányát.
A magas államadósságot komoly gondnak nevezte nemrég egy konferencián Surányi György is. Megítélése szerint az államadósság mértéke a térségben mindenhol emelkedik, ám tagadhatatlan, Magyarországon a legmagasabb. Ilyen körülmények között nem lenne célravezető további radikális költségvetési hiányt csökkentő lépéseket tenni – vélekedett az MNB egykori vezetője, aki ehelyett szintén az állami kiadások visszafogását és a foglalkoztatás bővülését elősegítő adó- és járulékreformot javasolt.
Bár Békesi László egykori pénzügyminiszter lapunknak megerősítette, hivatalosan még nem keresték meg, ráadásul valószínűleg nem is ő a legesélyesebb a megüresedő miniszterelnöki posztra, a legtöbbet az ő „programjáról” tudhatunk. A Reformszövetség csomagjának kidolgozásában részt vett ugyanis. Ebben jelentős adó- és járulékmódosítások, valamint a szociális juttatások visszafogása szerepel.
A következő kormány ténykedéséről Gyurcsány is szolgált jóslattal, vasárnap ugyanis közölte: az eddig előterjesztett módosításoknál jóval radikálisabb átalakítások szükségesek az államháztartás több részében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.